Austrijska Erste grupa upozorila je da bi u 2014. godini mogla zabilježiti rekordni neto gubitak u iznosu do 1,6 milijardi eura zbog slabijih rezultata poslovanja ogranaka u Mađarskoj i Rumunjskoj.
Iz Erste banke u četvrtak su objavili da očekuju da će im u 2014. godini troškovi rizika porasti s ranije planiranih 1,7 milijardi eura na oko 2,4 milijarde eura, dok će operativni rezultat bili slabiji u usporedbi s ranijim smjernicama "zbog slabijih rezultata poslovanja u Rumunjskoj i Mađarskoj".
Erste banka sada očekuje neto gubitak u ovoj godini u rasponu od 1,4 do 1,6 milijardi eura, nakon čega bi u 2015. godini trebao uslijediti oporavak dobiti.
Gubici Erstea u Mađarskoj u prošloj su se godini gotovo udvostručili, na 109 milijuna eura, a posljedica su iznosa od 45,5 milijuna eura koliko ih je stajao porez na financijske transakcije, povrh 49 milijuna eura plaćenih na ime posebnog nameta za banke. U prvom tromjesečju tamošnji ogranak već je izgubio 54 milijuna eura nakon što je rezervirao 48 milijuna eura za potrebe podmirenja cjelogodišnjeg iznosa bankovnog nameta.
U Rumunjskoj su povećali rezervacije rizika zbog intenziviranih napora rumunjske središnje banke da ubrza tempo smanjenja tereta loših zajmova u tamošnjem bankovnom sustavu pred provjeru njihova financijskog zdravlja koju je započela Europska središnja banka (ECB) uoči preuzimanja supervizije bankarskog sektora eurozone ove jeseni.
U Erste banci upozoravaju da će im poslovanje u Mađarskoj trpiti posljedice vladinih planova kojim se banke želi primorati da preuzmu daljnje gubitke po deviznim kreditima koje nije bila u mogućnosti naplatiti kada je forinta izgubila na vrijednosti.
Mađarska vlada uputila je u parlament prijedlog zakona kojim bi se smanjili troškovi po hipotekarnim kreditima u stranoj valuti koje banke zaračunavaju korisnicima, podsjeća Reuters. Tim potezom mogli bi pomoći i građanima koji imaju kredite u domaćim forintama.
Samo bi troškovi vezani uz taj zakon mogli dosegnuti 600 do 900 milijardi forinti (3,95 milijardi dolara), kazao je viceguverner mađarske središnje banke u razgovoru za medije prošloga vikenda. Time bi njihov iznos mogao biti čak dvostruko veći nego što procjenjuju analitičari.
Austrijski zajmodavac lani je pribavio novi kapital kako bi otplatio državnu pomoć i ojačao bilancu. Sada, međutim, po riječima glasnogovornika, Erste neće morati pribavljati novi kapital, no neće ni isplatiti dividendu temeljem rezultata za 2014. godinu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu