EP traži od BiH provedbu sudske odluke “Sejdić-Finci”

Autor: Poslovni.hr/Hina , 23. svibanj 2013. u 17:41
Europski parlament (Foto: EPA/BERNHARD J. HOLZNER)

Odluku Europskog suda za ljudska prav znači ukidanje odredbe koja onemogućuje izbor pripadnika nacionalnih manjina za članove predsjedništva države i njihovo predstavljenje u Domu naroda

 Europski parlament u četvrtak je pozvao Bosnu i Hercegovinu da promijeni ustav kako bi se provela odluka Europskog suda za ljuska prava u predmetu "Sejdić-Finci", ali je odbio amandman kojim se pozivalo na suspenziju članstva te zemlje u Vijeću Europe i prijelaznog trgovačkog sporazuma između EU-a i BiH.

Zastupnici su na plenarnoj sjednici u Strasbourgu izglasali rezoluciju o Bosni i Hercegovini u kojoj se tu zemlju poziva da provede odluku Europskog suda za ljudska prava, koja znači ukidanje odredbe koja onemogućuje izbor pripadnika nacionalnih manjina za članove predsjedništva države i njihovo predstavljenje u Domu naroda.

Provedba te odluke uvjet je za napredak u europskim integracijama. Bez toga ne može stupiti na snagu Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, niti zemlje može podnijeti vjerodostojnu molbu za članstvo u Europskoj uniji. Bosna i Hercegovina je uz Kosovo jedina zemlja koja još nije podnijela zahtjev za članstvo.

Njemačka demokršćanska zastupnica Doris Pack stoga je, da bi se izvršio dodatni pritisak na bosanskohercegovačke političare, predložila amandman kojim se htjelo pozvati Vijeće Europe da suspendira članstvo Bosne i Hercegovine. Također je zatražena i suspenzija privremenog trgovačkog sporazuma, koji je snazi dok na snagu ne stupi Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Taj amandman nije dobio potporu većine zastupnika.

U rezoluciji se kaže da su ustavne promjene na razini države i entiteta hitno potrebne kako bi zemlja mogla početi funkcionirati kao demokracija.

"Bosna i Hercegovina nažalost zaostaje iza ostalih zemalja u regiji. Da bi se to promijenio, mora postojati odlučnost i volja političkih elita da udruže snage na jasnoj viziji o smjeru u kojem zemlja treba ići", izjavila je parlamentarna izvjestiteljica Doris Pack, dodajući da se vlasti BiH također moraju jače boriti protiv "kancerozne korupcije".

Komentirajte prvi

New Report

Close