Dobrovoljni odlazak iz Elektoprivrede Srbije (EPS) zatražilo je dosad 1860 radnika, što znači da je za mjesec dana broj zaposlenih u najvećoj srpskoj energetskoj kompaniji koji su se prijavili za stimulativne otpremnine udvostručen. EPS će napustiti uz isplatu od 5000 do čak 20.000 eura, javljaju Večernje novosti. "Radnici EPS-a koji se prijave za dobrovoljni odlazak dobit će otpremnine kada se pribilježe i ako ispunjavaju samo jedan od uvjeta za mirovinu, zato što po zakonu imaju pravo raditi sve dok ne ispune oba uvjeta, radni staž i godine starosti", kaže Milorad Grčić, v.d. direktora Elektroprivrede Srbije. Koliko će novca za otpremninu dobiti oni koji se prijave ovisi od toga koliko su dugo proveli na radnim mjestima, kao i od toga je li riječ o beneficiranom radnom stažu.
20tisuća
eura najviša je otpremnina za dobrovoljni odlazak iz EPS-a
Tko će dobiti otpremnine
Najveće javno poduzeće u Srbiji u postupku restrukturiranja ima obvezu smanjiti broj zaposlenika, kojih je trenutno oko 36 tisuća. Otpremnine su podijeljene u tri kategorije, a u prvoj su zaposleni koji odlaze u starosnu mirovinu koji će dobiti pet bruto plaća. U drugoj kategoriji su radnici koji odlaze u prijevremenu mirovinu, ovisno od toga koliko imaju godina staža i života dobit će od 11 do 21 bruto plaće. Očekuje se da će više otpremnine u toj kategoriji dobiti mlađi radnici. Najbolje će proći treća skupina u kojoj je 20 zaposlenih koji ostvaruju uvjete za prijevremenu starosnu mirovinu i imaju beneficirani radni staž, a oni će Elektroprivredu Srbije napustiti sa 5 do 27 prosječnih plaća. EPS ima još dva tjedna da prihvati ili odbije prijave zainteresiranih za dobrovoljno napuštanje kompanije, a radnici će sa svojih radnih mjesta otići do kraja godine. Nakon toga, zaposleni imaju 15 dana rok za žalbu.
350megavata
bit će snaga novog bloka u termoelektrani Kostolac B
Uspon obnovljivih izvora
Aleksandar Antić, srpski ministar rudarstva i energetike, rekao je da će Elektroprivreda Srbije morati u sljedećem razdoblju uložiti između 700 i 800 milijuna eura u zaštitu okoliša. Kako je Antić istaknuo na otvaranju Sajma energetike, zaštite životne sredine i prirodnih resursa u Beogradu, energetski sektor i gospodarstvo mogu postići sinergiju kako bi cijeli sektor unaprijedili za proizvodnju čistije energije i očuvanje okoliša, kao i zapošljavanje gospodarstva. Rekao je i da energetski sustav treba osigurati sigurnost i stabilnost u opskrbi građana i gospodarstva, osigurati ukupan gospodarski razvoj i promovirati obnovljive izvore energije.
Prema njegovim riječima, obnovljivi izvori energije velik su potencijal Srbije. Ministar je dodao da cijeli energetski sektor ulaže mnogo u dostizanju europskih standarda, navodeći da je više od 200 milijuna eura uloženo u smanjenje onečišćenja kojeg proizvode termoelektrane. Kako je objasnio ministar energetike, ove godine je završen i posljednji elektrofilter kako bi se spriječilo onečišćenje prašinom iz dimnjaka termoelektrana, a EPS će i dalje morati ulagati značajna sredstva u zaštitu okoliša. Navodeći da su obnovljivi izvori energije budućnost, Antić je rekao da je već izgrađen priličan broj malih hidroelektrana u Srbiji, prvi vjetroparkovi, solarni parkovi, kao i da se ulazi u ozbiljan posao kada je riječ o korištenju biomase, koja je, kako je rekao, velik resurs Srbije i velika prilika za stvaranje čiste zelene energije.
200milijuna
eura uložio je EPS u smanjenje onečišćenja prašinom iz TE
Kineski kredit za Kostolac
S druge strane, Antić je najavio projekt izgradnje velikog suvremenog termeonergetskog objekta u Kostolcu, snage 350 megavata. Kako je priopćeno iz EPS-a početkom lipnja ove godine, izgradnja novog bloka B3 u Termoelektrani Kostolac B nimalo ne kasni, te napreduje potpuno u skladu s ugovorom s kineskim partnerima, kompanijom CMEC (China Machinery Engineering Corporation). Investitor gradnje trećeg bloka u TE Kostolac B je EPS, koji je za realizaciju projekta dobio, kako se tvrdi, vrlo povoljan kredit od kineske Exim banke. Planirani rok za završetak izgradnje je 2020. godina.
Raste i naplata
Proizvodnja veća 7,7 posto
EPS je u prvih šest mjeseci 2016. ostvario dobit od 13,1 milijardu dinara (oko 10 mil. eura), što je za 10 milijardi dinara više u odnosu na isto razdoblje 2015. Ove godine proizvodnja je povećana za 7,7 posto u odnosu na plan, kao i naplata, a značajno su smanjeni gubici. Od lipnja 2016. EPS Opskrba pripojena je Elektroprivredi Srbije. Ta promjena nije utjecala na kupce struje, jer su se sva prava i obveze EPS Opskrbe prenijela na EPS. Kompanija je u srpnju 2015. počela djelovati kao objedinjeni sustav u kojem je 14 dijelova grupirana u tri cjeline za proizvodnju, distribuciju i opskrbu električnom energijom.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu