Ulazak Hrvatske u EU i primjena principa “tradicionalne trgovine “neće promijeniti asimetriju u trgovinskom režimu, koji će i dalje ići u korist pristupa BiH proizvoda na tržište EU, poručuju iz Bruxellesa.
Trgovinski režim EU i BiH je asimetričan od 2000. godine, što znači da 27 država članica još nema pun pristup bosanskohercegovačkom tržištu, dok je BiH od 2008. godine i stupanja na snagu Prelaznog sporazuma zadržala svoj povlašteni položaj koji proističe iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju“, poručuju u Europskoj komisiji povodom zahtijeva Bruxellesa da se od 1. srpnja omogući nastavak i širenje bescarinskog izvoza iz Hrvatske i EU u BiH.
„BiH uživa gotovo potpuno slobodan pristup na tržište EU, u svih 27 zemalja koje ukupno imaju preko 500 milijuna stanovnika. To je važno izvozno tržište za BiH, dok istovremeno, BiH ne omogućava isti pristup robi iz EU“, objašanja za DW, glasnogovornik povjerenika za proširenje, Peter Stano: „Ulaskom Hrvatske u EU, trgovinski režim europske dvadesetsedmorke mora se proširiti i na tu zemlju. U svim prethodnim proširenjima to se završavalo putem principa tradicionalne trgovine nove članice i susjednih zemalja. U pitanju je standardna procedura kojim se omogućava nastavak postojeće trgovine", kaže Stano.
Isti princip sada je uzet kao prijedlog Europske komisije prilikom ulaska Hrvatske u EU, kažu u Bruxellesi. I dok u BiH ocjenjuju da se ovakvim zahtijevom zapravo traži “kapitulacija” u pregovorima o dodatnom protokolu na Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, kao i da BiH nije spremna na prihvaćanje principa tradicionalne trgovine, iz Europske komisije poručuju:
“Ovi protokoli neće promijeniti asimetriju u trgovinskom režimu, koji će nastaviti biti u korist pristupa BiH. proizvoda na tržište EU”, kaže Stano za DW. To znači da će BiH zadržati bescarinski pristup, sada a hrvatskim, ka uvećanom EU tržištu za gotovo sve proizvode.”, kaže Stano objašnjavajući da je europsko tržište i do sada bilo otvoreno za svu robu iz BiH, izuzev šećera, vina, teletine i ribe.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu