Godinu dana nakon što se srušila tvornica Rana Plaza u Bangladešu pri čemu je živote izgubilo 1135 tekstilnih radnika, Europska komisija razmišlja o pokretanju inicijative koja bi trebala rezultirati poboljšanjem radnih uvjeta u pogonima globalnih kompanija koje opskrbljuju europsko tržište, navodi Euractiv.
"Želimo porazgovarati s privatnim sektorom kako možemo poboljšati njihovu izvedbu i nagovoriti ih da sjednu za stol s nama kako bi preuzeli svoj dio odgovornosti", kazao je Klaus Rudischhauser, zamjenik Komisijinog tajništva za razvoj. Razmišlja se o uvođenju oznaka na tekstilnim proizvodima na kojima bi bilo vidljivo da kompanija koja ih proizvodi poštuje i provodi načela socijalnih i okolišnih standarda. Rudischhauser je predložio da inicijativa postane najvažniji dio projekta Unije pod nazivom "2015. – europska godina razvoja".
Ostali dužnosnici Komisije za Euractiv su izjavili da je ideja još uvijek u ranoj fazi, ali da se o njoj ozbiljno diskutira. "Mogli bi kasnije razmotriti i ostale industrije kao što je ribarstvo, ali želimo započeti s odjevnom industrijom, kazao je jedan neimenovani dužnosnik. U Europskoj komisiji kažu da će osiguravanje povjerenja građana u istaknute oznake biti ključno, budući da Komisija nema sredstava za vlastitu inspekcijsku službu koja bi mogla provjeravati drže li se tvornice tekstila u svijetu propisanih standarda. Koliko će to biti problem svjedoči i izjava jednog od dužnosnika Komisije koji je Euractivu rekao da su oznake o etičkom tretiranju radnika pronađene na mjestu požarišta zgrade u Bangladešu kojoj je živote izgubilo 1135 radnika zbog katastrofalnih uvjeta rada.
"Očito je da oznake često ne znače ništa", kazao je neimenovani dužnosnik. Aidan McQuade, direktor udruge protiv međunarodnog ropstva Anti-Slavery International ipak je pozdravio inicijativu. "Ovo je u načelu dobra ideja, ali vrag je uvijek u detaljima", kazao je McQuade. Očekuje se i da će u slučaju snažnijeg obvezivanja zemalja proizvođača, uvoznici praviti međunarodni pritisak na EU, a u mnogim zemljama visoki vladini dužnosnici često su i suvlasnici tvornica tekstila. Osim toga, u međunarodnim odnosima djeluje i načelo "tko jači-taj tlači", pa je jedan dužnosnik kazao da će biti teško natjerati Kinu da poštuje pravila o naljepnicama o etičkom poslovanju. "Premali smo za tako nešto", kazao je iskreno.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.To što EK pokušava veoma je humano, međutim, osobno vidim najveći problem u činjenici kako se u stvarnosti radi o stotinama tisuća radnih mjesta koja su, zbog globalizacije i želje europskih poduzetnika za čim bržom zaradom i čim manjim poreznim davanjima, jednostavno “preseljena” u Bangla Desh, Mianmar,Vijketnam, Maleziju, Indiju i Kinu. To i jest razlogm što, ne samo da nema investicija u Europi, nego je, npr. u Italiji u zadnja 3 mjeseca zatvoreno 12.000 poduzeća. A radnice sa slike rade za 60 Euro mjesečno, 7 dana u tjednu po 12 sati, bez socijalnoga i zdravstvenoga osiguranja i bez godišnjega odmora!
Uključite se u raspravu