Europska banka za obnovu i razvitak (EBRD) u utorak je izvijestila da su njezini dioničari jednoglasno poduprli pružanje financijske potpore Grčkoj u idućih pet godina, čime će ta zemlja postati druga posrnula članica eurozone sa statusom primateljice bančine financijske pomoći.
Europska razvojna banka osnovana je 1990. kako bi poduprla tranzicijski proces u gospodarstvima srednje i istočne Europe. Prošle godine priskočili su u pomoć Cipru, koji je u sastavu eurozone ali je pod pritiskom dužničke i ekonomske krize zatražio status zemlje-primateljice pomoći EBRD-a. Banka posluje na Cipru u sklopu programa Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Europske komisije i Europske središnje banke.
Grčka će sada postati drugo posrnulo gospodarstvo eurozone koje će dobiti financijsku potporu EBRD-a u vidu ulaganja i ostalih oblika pomoći. Bivša grčka vlada uputila je krajem prošle godine zahtjev za stjecanjem statusa zemlje-primateljice pomoći, što bi ju kvalificiralo za primanje razvojne pomoći EBRD-a. Postupak je bio odgođen zbog parlamentarnih izbora na kojima je početkom ove godine pobijedila stranka krajnje ljevice Siriza.
Početkom veljače nova grčka vlada na čelu s premijerom Aleksisom Ciprasom potvrdila je zahtjev prema EBRD-u koji je vraćen na dnevni red nakon prošlotjedne odluke europskih partnera da se Grčkoj odobri 4-mjesečno produljenje programa međunarodnih zajmova. Dioničari EBRD-a, 64 zemalja plus Europska unija i Europska investicijska banka (EIB), jednoglasno su poduprli takav prijedlog, kazao je bančin predsjednik Suma Chakrabarti.
Gornja granica bančinih ulaganja u Grčku nije određena i ovisit će o predloženim projektima, napominje Chakrabarti.
"'Plafona' neće biti'", kazao je, dodajući kako bančini stručnjaci planiraju već do kraja tjedna započeti razgovore s grčkim vlastima o mogućim projektima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu