Meta Marka Zuckerberga, vlasnika društvenih mreža Facebooka i Instagrama, suočena je u SAD-u s osam novih tužbi.
Tužitelji optužuju Metu da njezini algoritmi uzrokuju ovisnost među mladim korisnicima, a koja povećava rizik od poremećaja u prehrani, samoubojstva, depresije ili poremećaja spavanja, prenose ovih dana strani mediji.
Nastavak optužbi
“Upotreba društvenih medija doprinosi krizi mentalnog zdravlja kojoj svjedočimo u državi. Aplikacije bi mogle biti dizajnirane tako da minimiziraju potencijalnu štetu, no svjesno je donesena odluka stvaranja agresivne ovisnosti adolescenata. Sve u ime profita”, rekao je Andy Birchfield, odvjetnik iz odvjetničke tvrtke Beasley Allen koja je podnijela spomenutih osam tužbi.
Tužba je zapravo nastavak optužbi koje je na račun Facebooka iznijela Francis Haugen, njihova bivša zaposlenica i zviždačica koja je prije odlaska iz kompanije kopirala dokumente kojima demantira tvrdnje Mete da napreduju u borbi protiv mržnje, nasilja i dezinformacija.
A društvene mreže, Instagram, TikTok, osobito Facebook, mnogima postaju jedini izvor informiranja. One su dio novih medija, objašnjava nam Anđelko Milardović, politolog i voditelj digitalnog think tank Institut za europske i globalizacijske studije. A upravo su oni ključni za demokraciju.
Međutim, mišljenja je Milardović, stvari se po tom pitanju ne kreću u dobrom smjeru. Naime, objašnjava, informacijsko-komunikacijska tehnologija (ICT), omogućila je funkcioniranje svijeta kao globalnog sela.
“Zahvaljujući tehnologiji naš je svijet na zaslonu pametnog telefona”, navodi Milardović ističući brzinu kao još jednu novinu koju nosi Internet i tehnologija.
“Postajemo društvo brzine, a razvoj tehnologije vodi samo većem ubrzanju”, kaže taj stručnjak. Što se pak tiče utjecaja tehnologije na nove medije – internet i društvene mreže – on je dvojak. Primjerice, navodi Milardović, pozitivan je bio u korona krizi.
Moramo se moći isključiti
“Civilizacija bi bila dovedena u pitanja bez novih medija. Sve su se društvene aktivnosti odvijale upravo putem njih”, navodi Milardović. Međutim, upozorava, od novih se medija “moramo moći isključiti”. Intenzivno korištenje novih medija, a time i društvenih mreža, objašnjava, vodi mnogim negativnim nuspojavama.
Jedna je otuđenje, druga površnost zbog nemogućnosti uvida u bit sadržaja, a treća je pad pozornosti. U konačnici ljudi, osobito mladi, postaju ovisni o internetu. “Taj poremećaj, koji pripada polju psihijatrije, odavno uočavamo”, ističe Milardović.
Osim utjecaja na ponašanje, tehnologija, a time i novi mediji, utječu i na demokraciju. “Dobra demokracija podrazumijeva političko obrazovanje i političku kulturu. S obzirom na način na koji koristimo nove tehnologije u svrhu obrazovanje, jasno je da su ovakve tehnologije loše za demokraciju”, zaključuje voditelj digitalnog think tanka.
Potencijalno su loše i za mentalno zdravlje, osobito mladih. Inače, tužbe protiv Mete podignute su u osam američkih država.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu