Kriza eura već tri godine prijeti raspadu eurozone, ali i propasti čitave Europske unije. Iako je pritisak financijskih tržišta zasad malo popustio, dugoročno rješenje krize i dalje ostaje egzistencijalan prioritet za EU, piše Tportal.
'Kriza će se vratiti. Ako ne prije predstojećih njemačkih izbora, onda nakon njih. Južna Europa nije učinila dovoljno kako bi povećala svoju konkurentnost, dok sjeverna Europa nije uložila dovoljno napora da pogura taj zahtjev. Dužničko breme prisutno je i dalje, a europsko gospodarstvo ne uspijeva rasti. Diljem europskog kontinenta produbljuju se politički razdori. Zbog svih tih razloga, opasnost od kolapsa eurozone nije prošla. Koja god se članica eurozone strmoglavi, to će potaknuti ekonomski kaos i gnjev susjednih zemalja. Kako bi se zaštitile, vlade će zatvoriti svoje granice da bi spriječile izljev svog kapitala. Opet će postojati svaka zemlja za sebe', rekao je Barry Eichengreen, profesor ekonomije i politologije na Berkeleyju. 'Europa može ili krenuti naprijed, u dublju integraciju, ili unatrag, prema nacionalnoj suverenosti. Njeni čelnici i u ovom trenutku njeni ljudi trebaju odlučiti. Samo o njihovoj odluci ovisi budućnost eura i Europske unije', zaključio je Eichengreen.
'Rizici s kojima se suočavala eurozona nešto su ublaženi nakon ljeta, no ekonomski uvjeti periferije eurozone i dalje ostaju nestabilni', upozorio je ekonomski analitičar i profesor Nouriel Roubini, poznatiji kao Dr. Propast. 'Periferija pokazuje malo znakova oporavka. Štoviše, recesija s periferije počela se širiti i po jezgri eurozone: smanjuje se francuski output, a čak je i njemačko gospodarstvo zakazalo jer rast dvaju glavnih njemačkih izvoznih tržišta ili opada (ostatak eurozone) ili usporava (Kina i ostatak Azije).
'Nastavlja se balkanizacija gospodarske aktivnosti i bankarskih sustava, a strani investitori bježe iz periferije i traže utočište u jezgri, dok razine privatnog i javnog duga rastu do neodrživosti', pojasnio je Roubini. 'Nažalost, kriza eurozone će najvjerojatnije ostati s nama još nekoliko godina, popraćena restrukturiranjem duga i napuštanjem eurozone', zaključio je Roubini.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Njemacka se bori za EU jer Njemci su na Izumiranju imaju 65% Staih a 35% koji to trebaju da idrze na zivotu a to ne ide zato im je potrebna Massa inace ce da pasu travu ! Njemacki dugovi su prekoracili Granicu Njemacke vrednosti Njemacka ima 2200 MILIJARDI Euro to je jedan Broj sa bezbroj nula !Sta da vam kazem Nule nemaju vrjednosti mozes ih napisat kolko hoces to je misljenje pametnih Njemaca zato ce EU da plati sve ! ! poz Barba Jose
Ovaj lik i ekipa oko njega stvarno patološki mrze Njemačku i ostatak Europe.
Uključite se u raspravu