Dolce i Gabbana osuđeni na godinu i osam mjeseci zbog utaje poreza u Italiji

Autor: Tomislav Oharek , 20. lipanj 2013. u 22:00
Domenico Dolce i Stefano Gabbana za sada su se izvukli od zatvora/EPA

Dvojac je 2004. u Luksemburgu osnovao holding Gado koji je preuzeo brend Dolce Gabbana.

Talijanski modni dizajneri Domenico Dolce i Stefano Gabbana osuđeni su zbog utaje više od milijardu eura poreza na godinu i osam mjeseci uvjetno, a morat će platiti i kaznu od pola milijuna eura svaki.

 

1032milijuna

eura ukupno su utajili Dolce, Gabbana i njihova tvrtka

No kako je riječ o uvjetnoj kazni vjerojatno ih mnogo više boli to što će u državni proraču morati uplatiti utajenih 416 milijuna eura svaki, još 200 milijuna koje utajila kompanija. Zbog tako visokog iznosa kazne ovaj dvojac bi mogao ostati bez njihovih udjela u kompaniji, ali i druge imovine. Sud u Milanu presudio je kako su njih dvojica, inače vlasnici modne grupacije vrijedne oko pet milijardi eura, prodali svoj brend luksemburškom holdingu 2004. godine kako bi izbjegli plaćanje poreza. Odvjetnici Dolcea i Gabbane nakon presude su poručili kako se boje posljedice presuda na poslovanje kompanije "zbog nadrealno visoke kazne".

Primjer drugima
Slučaj se našao na sudu nakon što se talijanska financijska policija počela ozbiljnije baviti slučajevima porezne evazije i utaje,  a za što je, pak, glavni katalizator bila financijska i dužnička kriza u Italiji. Naime, u Italiji je vrlo raširena praksa da talijanske kompanije izbjegavaju plaćanje poreza u toj zemlji, krijući se iza holdinga u Luksemburgu, piše The Financial Times. Luksemburg je pak posebno atraktivan jer gotovo da i nema korporativnih poreza u toj zemlji, dok je stopa u Italiji oko 28 posto. Zato su porezne vlasti, ali i pravosuđe upravo drakonskom kaznom Dolceu i Gabbani željeli dati primjer i odaslati jasnu poruku ostalim talijanskim tvrtkama koje primjenjuju isti obrazac ponašanja pri izbjegavanju svojih financijskih obveza.Naime, talijanske porezne vlasti ocijenjuju kako se u toj državi godišnje utaji plaćanje najmanje 120 milijardi eura poreza, a posebno ih brine to što je prošle godine putem raznih off shore utočišta državnom proračunu pobjeglo 17 milijardi eura, dok je godinu ranije ta brojka bila ipak šest milijardi eura manja.

 

120milijardi

eura poreza godišnje se utaji u Italiji

Otvaranje holdinga Gado u Luksemburgu u ožujku 2004., koji je preuzeo kontrolu nad talijanskim poslovanjem milanske modne ikone nikako se nije svidjelo talijanskim vlastima, koji su prije dvije godine osim utaje poreza za ovo isto djelo bili optuženi i za prevaru, no ta je optužnica odbačena."Gado je samo marioneta u kojoj se nisu donosile nikave administrativne ili financijske odluke, a svi konci su se vukli iz Milana. Sve naredbe su dolazile iz Milana i preko Gada se ponovno vraćale u Milano", rekla je državna tužiteljica Laura Pedio.Dolce i Gabbana koji nisu bili nazočni na izricanju presude, poriču optužnicu. Gabbana je pak putem društvenih mreža poručio kako "svi znaju da nismo ništa skrivili". Njihovi odvjetnicu su odmah nakon presude istaknuli kako će se na nju sigurno žaliti i kako će "drugostupanjska presuda sigurno oboriti apsurdnu nepravomoćnu presudu suda u Milanu", javlja Reuters. 

Pospremanje je tek počelo
Inače, osim njih sudac je godinu i osam mjeseci uvjetne kazne osudio izvršnu direktoricu tvrtke Cristianu Ruello, financijskog direktora Giuseppea Minonija, odvjetnika Luciana Patellija i Alfonsa Dolcea, brata suosnivača modne kompanije. Iako je kazna Dolceu i Gabbani vrlo bombastična, daleko od toga da talijanska modna industrija i ranije nije imala problema sa zakonom. Tako je 1996. godine Giorgio Armani osuđen uvjetno na devet mjeseci jer je podmitio porezne dužnosnike kako bi dobio odlično revizijsko izvješće.Prošle godine supak talijanski istražitelji pokrenuli istragu nad obitelji Marzotto, bogatoj tekstilnoj dinastiji, i četiri njihova menadžera zbog utaje 65 milijuna eura poreza prilikom prodaje njihove modne kuće Valentino luksemburškom holdingu 2007. godine. Iako su obitelj Marzotto i osumnjičeni menadžeri poricali te optužbe, početkom ove godine su platili do zadnjeg centa novac koji je od njih potraživala država. Da Italijom definitivno pušu novi vjetrovi potvrđuje i to što će se unatoč toj uplati ipak tijekom godine pokrenuti i sudski proces zbog tog pokušaja utaje poreza.

Komentirajte prvi

New Report

Close