Tržišta hrane danas su stabilnija a cijene većine poljoprivrednih proizvoda znatno niže nego u prethodnim godinama, konstatirala je agencija Ujedinjenih naroda za hranu FAO u danas objavljenim prognozama i mjesečnom izvješću o cijenama hrane.
Cijene žitarica snažno pritišću obilni urod i zalihe, ističu u FAO-u, prognoziravši da će proizvodnja pšenice u 2014. dosegnuti novu rekordnu razinu.
Ukupno bi ove godine u svijetu trebalo biti proizvedeno 2,5 milijardi tona žitarica, prognozirali su u FAO-u, čime je njihova dosadašnja prognoza podignuta za 65 milijuna tona.
Do kraja poljoprivredne sezone 2015. zalihe žitarica trebale bi dosegnuti najvišu razinu u 15 godina, procjenjuju.
Proizvodnja šećera također će prema procjenama FAO-a porasti u 2015/2016.
Proizvodnja mesa trebala bi se ove godine tek umjereno povećati, iako dovoljno da se cijene spuste sa sadašnjih visokih razina. Proizvodnja mlijeka nastavlja pak stabilno rasti u mnogim zemljama a u porastu je i proizvodnja ribe, ponajprije zahvaljujući akvakulturi ali i neočekivano blagim posljedicama El Nina, napominju.
U odvojenom redovnom mjesečnom izvješću o cijenama hrane agencija UN-a utvrdila je da je u rujnu silazni trend nastavljen šesti mjesec zaredom. To je najdulje razdoblje pada od kraja 90-ih godina prošlog stoljeća, napominju.
U prosjeku je FAO-v indeks cijena košarice prehrambenih proizvoda u rujnu iznosio 191,5 bodova, što je njegova najniža razina od kolovoza 2010. i predstavlja pad cijena za 2,6 posto u odnosu na prethodni mjesec. Na godišnjoj su razini smanjene šest posto, izvijestio je FAO.
Košarica obuhvaća žitarice, mlijeko i mliječne proizvode, meso, biljna ulja i šećer.
Najviše su se u rujnu spustili podindeksi cijena šećera i mlijeka i mliječnih proizvoda, za 6,6 odnosno 6,5 posto u odnosu na prethodni mjesec. Na godišnjoj su razini cijene šećera pale 7,4 a cijene mlijeka i mliječnih proizvoda čak 24,9 posto.
Uz obilnu ponudu, najviše je cijene mlijeka i mliječnih proizvoda pritisnula ruska zabrana uvoza sira iz Europske unije, zbog koje su se proizvođači okrenuli pojačanoj proizvodnji maslaca i mlijeka u prahu, navodi FAO.
Cijene žitarica smanjile su se u rujnu 2,5 posto u odnosu na prethodni mjesec a cijene biljnih ulja za 2,8 posto. Pritom se indeks koji mjeri cijene biljnih ulja spustio na najnižu razinu od listopada 2009.
Cijene mesa ostale su gotovo nepromijenjene u odnosu na prethodni mjesec dok su na godišnjoj razini uvećane 11,6 posto. "Općenito su trenutno na rekordno visokim razinama i činjenica da … nisu dodatno porasle možda signalizira da su dosegnule vrhunac", napominju u FAO-u.
"Visoke cijene mesa i veliki obujam trgovine proizvodima u kategoriji životinjskih proteina, uključujući meso, mlijeko i mliječne proizvode i ribu, znače da će ukupna vrijednost uvoza hrane… u ovoj godini ponovo, treću godinu zaredom, premašiti 1.000 milijardi dolara", ističu u toj agenciji.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu