Kina bi do 2050. godine trebala postati najveće svjetsko gospodarstvo, dok bi SAD mogao izgubiti zamah i zaostati iza Indije, procijenila je u najnovijem istraživanju konzultantska tvrtka PricewaterhouseCoopers (PwC).
Svjetsko bi se gospodarstvo do 2050. moglo udvostručiti uz pretpostavku općenito poticajnih mjera i izostanka većih globalnih katastrofa, procijenio je PwC u izvješću pod naslovom "Dugoročna prognoza: kako će se promijeniti slika svjetskog gospodarskog poretka do 2050. godine".
Na ljestvici 32 zemlje, temeljenoj na procjeni bruto domaćeg proizvoda (BDP) iskazanog paritetom kupovne moći (PPP), vodeće je mjesto pripalo Kini s procijenjenim BDP-om u 2050. godini od 58.500 milijardi dolara i petinom udjela u svjetskom gospodarstvu.
Slijedi Indija s BDP-om većim od 44.000 milijardi dolara, dok se SAD našao na trećem mjestu s procijenjenom vrijednošću BDP-a iskazanom PPP-om od 34.100 milijardi dolara, procjenjuju u PwC-u.
Četvrto mjesto pripalo je Indoneziji s procijenjenim BDP-om od 10.502 milijarde dolara, peto Brazilu sa 7.540 milijardi, a šesto Rusiji sa 7.131 milijarde dolara.
Među europskim je gospodarstvima Njemačka na ljestvici BDP-a zauzela deveto mjesto s procijenjenom vrijednošću BDP-a u 2050. godini od 6.138 milijardi dolara.
Gospodarstva u nastajanju trebala bi i u idućih 30-ak godina biti motor rasta svjetskog gospodarstva i do 2050. godine činiti gotovo polovinu svjetskog gospodarstva, u odnosu na sadašnjih oko 35 posto, utvrdili su u američkoj konzultantskoj tvrtki.
Udio EU27, bez Britanije, u svjetskom BDP-u mogao bi se pak smanjiti ispod razine od 10 posto i time biti manji od onog Indije.
"Očekujemo da će rast najvećim dijelom ostvarivati gospodarstva u nastajanju i ona u razvoju, pri čemu će sedam gospodarstva u nastajanju- Brazil, Kina, Indija, Indonezija, Meksiko, Rusija i Turska – u iduće 34 godine rasti u prosjeku 3,5 posto godišnje", napominju.
Usporedbe radi, razvijena gospodarstva u skupini G7 – Kanada, Francuska, Njemačka, Italija, Japan, Velika Britanija i SAD – rast će u prosjeku samo 1,6 posto godišnje, procjenjuju u američkoj savjetodavnoj tvrtki.
Među 27 zemalja EU najsnažnije bi trebala rasti Poljska, dok Britanija ima potencijal da nakon jenjavanja prijelaznih posljedica Brexita raste u prosjeku snažnije nego EU27 u cjelini, napominju.
Današnja razvijena gospodarstva i dalje će, procjenjuju u PwC-u, imati veći prosječni dohodak po glavi stanovnika i bolji standard, ali bi gospodarstva u nastajanju do 2050. trebala osjetno napredovati u smanjivanju zaostatka.
"To će otvoriti sjajne prilike za kompanije spremne dugoročno ulagati u ta tržišta", ističu u PwC-u, upozoravajući pritom kako će to "zahtijevati strpljenje kako bi se prebrodile oluje kakvima smo u posljednje vrijeme svjedočili u gospodarstvima, kao što su Brazil, Nigerija i Turska".
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu