Američkom predsjedniku Baracku Obami bruto plaća je u svibnju ove godine iznosila 33.000 dolara (oko 47.800 maraka). Direktor Bosnalijeka Nedžad Polić je zajedno s premijom za taj mjesec zaradio bruto oko 72.000 maraka (neto 41.760)! Tako je BiH, makar u kategoriji blasfemije, u nečemu pretekla i Sjedinjene Države. Direktori poduzeća u suvlasništvu FBiH, vladinih agencija, javnih ustanova, razvojne banke, dekani i sveučilišni profesori imaju deset puta veća primanja od prosjeka plaća. Radi se o prvoj većoj objavi osoba s najvećim plaćama, što je javnost dočekala na nož budući da većina građana jedva sastavlja kraj s krajem. Skandalozno, tako je i većina komentatora ocijenilo popis onih s najvećim plaćama.
Zavodi zapošljavanja
Prema dostupnim popisima, najveće plaće u tri mjeseca 2013. godine imali su zaposlenici Bosnalijeka, banaka te dioničkog društva Aluminij iz Mostara. Bivši direktor Aluminija Ivo Bradvica je u travnju naplatio 20.036 maraka, slijedi Midhat Terzić, direktor Sarajevo osiguranja, s plaćom od 18.434 maraka. Istodobno, članovi Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović i Željko Komšić u travnju su imali plaću od 6071, odnosno 5694 marke. Članovi Predsjedništva po tim podacima čak spadaju u osobe s manjom plaćom i od pojedinih dužnosnika u županijskim zavodima za zapošljavanje ili pak zdravstvenoga osiguranja. Posebno su primamljive agencije i uprave za koje se gotovo i ne zna da postoje, a koje se bave nadzorom rada osiguravateljskih kuća ili bankarskoga sustava. Tamo su plaće u pravilu između 8000 i 10.000 maraka. Među povlaštenijim građanima su i suci Ustavnoga i Suda BiH, dok je državni tužitelj Goran Salihović, ako je suditi po objavljenim podacima i u usporedbi s kolegama potplaćen za poziciju na kojoj se nalazi. Na popisu su i iznimke poput Srećka Glibića iz MUP-a HNŽ-a koji je za travanj 2013. dobio sudsku odštetu.
Kruške i jabuke
Navedeno je i više sveučilišnih profesora koji mjesečno zarađuju više od 10.000 maraka, ali i direktora s plaćama od 6000 maraka premda ta javna poduzeća posluju s velikim gubitcima. Prosječna plaća u BiH iznosi oko 800 maraka (oko 400 eura), a mirovina 300 maraka. U zemlji je više od 560.000 nezaposlenih. Ovi podaci vrve nelogičnostima u visinama plaća, pa primjerice ravnatelj bolnice u Sarajevu ima manju plaću nego što je to čelnik dnevne bolnice u općini Doboj Jug. U BiH očito ne vrijede kao ni za drugo bilo kakvi kriteriji, pa kada su i plaće u pitanju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu