Dvije obitelji koje drže kontrolni udjel u najvećem europskom proizvođaču automobila Volkswagenu u budućnosti namjeravaju kompaniju držati na još “kraćoj uzici” i žele veći utjecaj u strateškim pitanjima, navodi Reuters.
Radi se o obiteljima Porsche i Piech, a upućeni izvori ističu kako se radi o “igrama moći” uoči planiranog uvrštenja dionica proizvođača sportskih automobila Porsche na njemačku burzu.
U mirnijim vodama
Obitelji Porsche i Piech drže većinski udjel u Porsche SE, holding kompaniji koja drži najveći udjel glasačkih prava u Volkswagenu. Kako se može čuti u javnosti, ove dvije dinastije nadaju se da će se Volkswagen vratiti u “mirnije vode” nakon turbulentnog razdoblja u vrijeme mandata Herberta Diessa, koji je na odlasku s čelne pozicije.
Upućeni izvor Reutersa navodi kako predstavnici obitelji Porsche i Piech žele imati veću kontrolu nad implementacijom strateških ciljeva. Volkswagen je pod vodstvom Herberta Diessa napravio značajne korake u pravcu elektrifikacije svog proizvodnog programa.
Međutim, njegov – najblaže rečeno – izravan stil komunikacije izazvao je niz otpora unutar kompanije, što je ponekad zasjenilo njegova postignuća, a i testiralo strpljenje najvećih dioničara, tvrde izvori.
Rezultat takvog razvoja situacije jest da Piechovi i Porscheovi žele veću kontrolu nad operativnim poslovanjem kompanije. Želja za većim utjecajem već se manifestirala u odabiru Olivera Blumea, dosadašnjeg šefa Porschea, za novog glavnog izvršnog direktora cijelog Volkswagena.
Međutim, taj potez nije najbolje “sjeo” ostalim značajnim dioničarima kompanije jer će Blume ostati i na čelu Porschea, čak i nakon planirane početne ponude dionica (IPO).
“Blume se ne može brinuti o svemu, to naglašava loše korporativno upravljanje u Wolfsburgu”, izjavio je krajem srpnja Ingo Speich, voditelj održivosti i korporativnog upravljanja u investicijskoj tvrtki Deka Investments koja je među 20 najvećih Volkswagenovih dioničara. Dodao je kako je Blumeovo imenovanje i “otrovna pilula” za Porscheov izlazak na burzu.
Ispunjeni interesi
Blume je na čelu Porschea od 2015. godine, a kao favorit dviju obitelji za vođenje cijelog automobilskog VW carstva neće smjeti odustati od izlistavanja Porschea.
Naime, IPO je ključan za Piechove i Porscheove jer će time opet postati izravni dioničari u te kompanije nakon šđto je taj proizvođač 2009. preuzeo Volkswagen. Dogodilo se to nakon neuspješnog pokušaja Porschea da kupi Volkswagen.
“Struktura IPO-a prvenstveno ispunjava interese obitelji u daljnjem jačanju kontrole nad Porscheom i neće odustati od tog plana”, komentirao je Hendrik Schmidt, stručnjak za korporativno upravljanje u DWS-u koji drži udjele u Volkswageinu i u Porscheu.
Manuel Theisen, umirovljeni profesor na sveučilištu Ludwig-Maximilian u Münchenu kaže kako je “primarni razlog Porsceova izlaska na burzu – moć”.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu