Deloitte je, sudeći prema podacima Dogea, najveći gubitnik Trumpove administracije usmjerene na smanjenje troškova konzultantskih usluga, piše Financial Times. Deloitte je izgubio najmanje 129 ugovora koji su ili raskinuti ili smanjeni, što je dvostruko više ugovora od bilo koje druge konzultantske tvrtke. Iako je Deloitte izgubio ugovore u gotovo svakoj agenciji koju je Doge ciljao, uključujući ministarstva obrazovanja, zdravstva i socijalne skrbi, poljoprivrede, Agenciju za zaštitu okoliša i američku riznicu, nije ukupno izgubio najvrednije ugovore. Najveće navodne uštede od konzultantske tvrtke ostvarene su u Guidehouseu, koji je 2018. godine izdvojen iz PwC-a, gdje Doge tvrdi da je ušteđeno 376 milijuna dolara, većina iz samo jednog ugovora s Ministarstvom energetike.
Ujedno, Deloitte je jedna od 10 konzultantskih tvrtki koje su dobile rok da danas do kraja radnog vremena, predaju detaljan plan ušteda državnog novca. Plan mora uključivati konkretnu novčanu vrijednost potencijalnih ušteda, bilo kroz smanjenje cijena ili predlaganjem ugovora koji nisu “ključni za misiju” pojedinih agencija.
Među ostalim tvrtkama koje se nalaze na tom popisu su Accenture, IBM i Booz Allen Hamilton. Prema navodima administracije, ovih 10 tvrtki zajedno bi u 2025. godini i nadolazećim godinama trebalo fakturirati saveznoj vladi oko 65 milijardi dolara, prenose mediji.. Visoki dužnosnik Uprave općih usluga (GSA), koja pomaže u koordinaciji savezne nabave, izjavio je: “Bilo bi dobro da svaka od ovih tvrtki dođe s identificiranih 25 do 30 posto ušteda i s vrlo snažnim opravdanjem zašto je ostatak važan.”, prenose američki mediji. A detaljno opisivanje i svog rada preporuča se tako da se koriste “laičkim izrazima”, odnosno da objasne tako da “15-godišnjak treba biti u stanju razumjeti koju uslugu pružate i zašto je važna”.
Od tvrtki se također traži da navedu koliko je njihovog rada naplaćeno po satu, a koliko je na ugovorima s fiksnom cijenom ili ugovorima temeljenim na učinku. Visoki dužnosnik GSA-e izrazio je frustraciju što takvi podaci nisu bili lako dostupni iz same vlade, s obzirom na fragmentirane IT sustave i baze podataka.
U nekim konzultantskim tvrtkama, ovaj naputak izazvao je konsternaciju zbog onoga što neki vide kao nedostatak preciznosti u definiciji konzaltinga, spajajući strateški savjetodavni rad s divovskim IT implementacijama i projektima podrške. Neki direktori istaknuli su i ironiju cijele priče gdje se od od vlastitih dobavljača traži da odluče koji posao treba rezati. “Govoreći kao konzultant, ovo je antiteza kako bi se to trebalo raditi,” rekao je direktor jedne ciljane tvrtke, dodajući da predložak prezentacije GSA-e “izgleda kao da ga je sastavio srednjoškolac”. Neke tvrtke, međutim, vide sve kao priliku za pomicanje razgovora s trenutačnih rezova na dugoročne mogućnosti za racionalizaciju vlade – gdje bi konzultanti mogli imati ulogu.
Doge tvrdi da je do sada identificirao 130 milijardi dolara ušteda, s ciljem dosezanja jednog bilijuna dolara, no metodologija koja stoji iza ovih izračuna nedosljednai je, iznosi FT.. Oko polovice od 7.100 navodnih otkazanih ugovora nema dovoljno informacija za vanjsku reviziju. Izračun ušteda dodatno komplicira činjenica da mnogi višegodišnji krovni ugovori imaju visok gornji limit koji u stvarnosti ne bi bio dosegnut kada bi posao konačno bio raspodijeljen, dodaje FT.
Prema podacima Dogea, uštede po konzultantskim tvrtkama izgledaju ovako:
- Deloitte: 371,8 milijuna dolara (129 ugovora)
- Guidehouse: 376,1 milijun dolara (54 ugovora)
- Accenture: 240,3 milijuna dolara (30 ugovora)
- Booz Allen Hamilton: 207,1 milijun dolara (60 ugovora)
- General Dynamics: 202,8 milijuna dolara (16 ugovora)
- Leidos: 78,5 milijuna dolara (7 ugovora)
- IBM: 34,3 milijuna dolara (10 ugovora)
- SAIC: 7,6 milijuna dolara (5 ugovora)
- CGI Federal: 0,5 milijuna dolara (7 ugovora)
- HII Mission Technologies bez ugovora
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu