Danska i Novi Zeland najmanje korumpirane zemlje, saznajte kako stoji Hrvatska

Autor: Poslovni.hr/Hina , 03. prosinac 2013. u 12:09
Thinkstock

Među zemljama bivše Jugoslavije, najbolje je rangirana, kao i prošle godine, Slovenija koja je na 43. mjestu.

Međunarodna organizacija Transparency International objavila je u utorak Indeks percepcije korupcije (IPK) prema kojem su najmanje korumpirane zemlje Danska i Novi Zeland s ocjenom 91, dok su na začelju, odnosno najviše su korumpirane Somalija, Sjeverna Koreja i Afganistan s ocjenom 8, a Hrvatska je na 57. mjestu, objavljeno je na internetskoj stranici organizacije.

"Najmanje korumpirane zemlje jasno otkrivaju kako transparentnost podržava odgovornost i može zaustaviti korupciju", izjavila je Huguette Labelle, čelnica Transparency Internationala. "Međutim, i one su suočene s pitanjima poput pogodovanja privatnim interesima, financiranja kampanja i nadzora velikih javnih ugovora, što ostaju glavni rizici korupcije."

IPK je istraživanje koje stvara rang listu zemalja prema ocjeni o raširenosti korupcije u njima, odnosno do koje se mjere percipira da su tijela javne vlasti korumpirana. Taj je indeks najrašireniji pokazatelj percepcije korupcije u svijetu.

Indeks određene države ukazuje na to kolika je razina percepcije korupcije u javnom sektoru na skali od 0 do 100, gdje 0 predstavlja zemlju za koju se percipira kao visoko korumpirana, dok se onu ocjenjenu sa 100 percipira kao zemlju očišćenu od korupcije.

Među zemljama bivše Jugoslavije, najbolje je rangirana, kao i prošle godine, Slovenija koja je na 43. mjestu, a nakon nje slijedi Hrvatska na 57., Crna Gora i Makedonija na 67., a Srbija je s 80. došla na 72. mjesto koje dijeli s BiH. Kosovo je kao i prošle godine posebno rangirano i palo je sa 105. na 111. mjesto.

Među zemljama s najmanje korupcije također su Finska i Švedska koje su na trećem mjestu te Norveška i Singapur koji dijele peto mjesto.

Njemačka je na 12. mjestu, što je za jedno mjesto bolje nego u 2012., dok je Japan pao na 18. mjesto.

Od članica Europske unije, Grčka je i dalje najkorumpiranija, iako se popela na 80. mjesto s prošlogodišnjeg 94.

Najveći pad ove godine zabilježile su Sirija i Španjolska. Sirija je pala na 168. mjesto, čak 24 mjesta niže u odnosu na 2012., a Španjolska je ove godine 10 mjesta niže i sada je na 40. Padove su također zabilježile Gambija, Mali, Gvineja Bisau i Libija.

SAD, Francuska i Kina na istom su mjestu kao i prošle godine, što znači na 19., 22. i 80. mjestu. Rusija je se malo popravila i zauzela je 127. mjesto nakon što je prošle godine bila na 133.

Najviše je napredovao Mianmar i sada je na 157. mjestu dok je 2012. bio na 172.

Ovogodišnji IPK upozorava da zloporaba vlasti, tajni dogovori i podmićivanje nastavljaju pogađati društva diljem svijeta. Više od dvije trećine od 177 zemalja obuhvaćenih IPK-om 2013. ocjenjeno je s manje od 50 na ljestvici od 0 do 100.

"Indeks percepcije korupcije 2013. pokazuje da su sve zemlje i dalje suočene s prijetnjom korupcije na svim razinama vlasti…", izjavila je Labelle.

Korupcija u javnom sektoru ostaje jedan od najvećih izazova u svijetu, posebice u područjima kao što su političke stranke, policija i pravosuđe, navodi Transparency. Javne institucije moraju biti otvorenije glede svog rada, a dužnosnici trebaju biti transparentniji u donošenju odluka. Korupciju je i dalje teško istražiti i sudski goniti.

Budući napori u borbi protiv klimatskih promjena, ekonomskih kriza i krajnjeg siromaštva bit će suočeni s ogromnim zaprekama u obliku korupcije, upozorava Transparency.

"Vrijeme je da se zaustave oni koji se uspijevaju izvući za slučajeve korupcije. Rupe u zakonu i nedostatak političke volje u vladi olakšavaju kako domaću tako i prekograničnu korupciju i pozivaju na jačanje naših napora u borbi protiv nekažnjivosti korumpiranih", kazala je Labelle.

Komentari (14)
Pogledajte sve

Ovo dođe kao rasprava sa retardiranim , ja o korupciji i HDZ-ovoj ‘tko je jamio jamio’ politici u svojih 17god vladanja a on o ‘ustašama i partizanima’

@ neo ,

nije sramota ne znati .
Guglaj !
Uči povijest i historiju , pa ćeš znati šta je bilo zadnjih 100 godina, 1918. ,1938.,1941.,1945.,1948.,1952.,1964.,1071.,1990.,2000.,2003.,2011..
Tko nezna povijest , mora ju ponavljati.



Danci nisu bili te sreće da im HDZ bude 17 godina na vlasti

Pa zato vi sad likujete što je SDP na vlasti. Možda ja dobro ne vidim pa dajte objasnite u čemu su oni bolji od HDZ?
[/quote]

Ja nisam glasač SDP-a ali ,za razliku od manipulatora koji sad hoće svu današnju bijedu svaliti na taj nesposobni SDP, ja savršeno shavaćam da je Hrvatska danas tu gdje je zbog dugotrajnog vladanja HDZ-a …korupcija, politički nepotizam, podobni a ne sposobni, izmišljene sinekure, uhljebi sve je to Tuđman utemeljio još devedesetih a Sanader unaprijedo u dvijetisućitim (SDP samo slijedi taj način vladanja) i sad nam samo treba na sljedećim izborima ponovo taj HDZ pa da zakucamo zadnji čavao u lijes ove zemlje

Međunarodna organizacija Transparency International objavila je u utorak Indeks korupcije .

Bez veze .
Ma di smo mi od korupcije .
Mi smo obični kokošari prema EU korupcijskim državama .

Sjetite se samo Daimlera , ili Patrie , pa MOL , a tek Austrijske banke , pa vojni kamioni , a tek Brodosplit…..

Ma nas nigdje nema , a lovu smo morali uzeti od UE mafijaša .

New Report

Close