Crna Gora očekuje 400 mil. eura od legalizacije bespravnih objekata

Autor: Milan Šćekić /VLM , 18. veljača 2013. u 17:01
PD

U crnogorskoj vladi planiraju da će akcija legalizacije najvećeg broja od oko 100.000 bespravnih objekata biti dovršena za osam godina.

Crna Gora već nekoliko godina brižno priprema strategiju rješavanja velikog problema bespravne gradnje koji će za dva-tri mjeseca biti razmatran u državnom parlamentu gdje će se donositi zakon o regulaciji neformalnih naselja.
U crnogorskoj vladi planiraju da će akcija legalizacije najvećeg broja od oko 100.000 bespravnih objekata biti dovršena u sljedećih osam godina i da će se u državni proračun od komunalija za legalizaciju uliti više od 400 milijuna eura. Divlja gradnja osobito je prisutna na crnogorskom primorju gdje su nelegalno podignuti objekti devastirali neke od najatraktivnijih lokacija. To što je država konačno krenula u rješavanje toga problema ne znači da će biti legalizirano svih 100.000 divljih objekata. Neće se moći izbjeći rušenje objekata koji se nalaze u zonama morskog dobra i crnogorskih nacionalnih parkova, kao i zaštićenih prometnih pojaseva.

U rješavanju problema divlje gradnje Crna Gora će koristiti iskustva zemalja iz regije, najviše kako kažu u Ministarstvu održivog razvoja i turizma, ona koja su im ponudili kolege iz Hrvatske. Crna Gora će tako, na sugestiju iz Zagreba, pomno proučiti hrvatsko iskustvo i što je moguće više rastegnuti kriterij za objekte koje treba sačuvati od rušenja. Ako se provodi po svim neophodnim standardima postupak rušenja nelegalno sagrađenih objekta je prilično skup i za objekat od 100 četvornih metara iznosi oko 15.000 eura. Crnogorci pri tome imaju na umu hrvatsko iskustvo koje pokazuje da je za rušenje 4000 nelegalno podignutih objekata država platila više od deset milijuna eura. Vlasnici nelegalnih objekata koji su podignuti u nezaštićenim zonama moći će ih platiti uz određene naknade za komunalije. Visina tih naknada bit će različita, ovisno u kojem dijelu Crne Gore se nalaze, i iznosit će od sedam eura po četvornom metru u Andrijevici, jednoj od najnerazvijenijih crnogorskih općina, do 100 eura u Podgorici. Naknada legalizacije za objekte tzv. primarnog stanovanja moći će se plaćati u ratama na 20 godina, dok će se za ostale objekte legalizacija plaćati deset godina.

Zanimljivo je da crnogorska država, uz zaradu od 400 milijuna eura koliko želi dobiti od komunalija za legalizaciju bespravno sagrađenih objekata, planira od procesa legalizacije zaraditi i na drugi način.
U Ministarstvu održivog razvoja i turizma zamislili su, naime, da od novca dobivenog od legalizacije grade škole, domove zdravlja i druge objekte koji će moći zaposliti nekoliko tisuća novih radnika.

Komentirajte prvi

New Report

Close