Dvije šećerane grčke kompanije Hellenic Sugar koje prodaje u Srbiji najvjerojatnije će postati vlasništvo francuske kompanije Cristal Union, koja je dala bolju ponudu od srpskog kralja šećera Miodraga Kostića. Inače, donedavno se za Kostića tvrdilo kako mu neće izmaći iz ruku akvizicija spomenutih šećerana, kao i one koje grčka kompanija ima na matičnom tržištu.
Kostićeva akvizicija vjerojatno bi se već i realizirala da ga u toj namjeri nije usporila Komisija za zaštitu konkurencije. Naime, regulator mu je prvo uskratio dozvolu za preuzimanje zbog stjecanja monopolskog položaja na domaćem tržištu, a nakon što je Upravni sud poništio njezinu zabranu, antimonopolska komisija mu je dala prolaz pod uvjetom da jednu od četiri šećerane koje posluju u okviru njegove kompanije MK Commerce proda, i uz to dostavlja polugodišnja izvješća o poslovanju sve do trenutka ukidanja carinskih i drugih pristojbi na uvoz šećera u Srbiju.
Kriva procjena
Kostić je pristao na postavljene uvjete i već počeo tražiti kupca za prodaju šećerana, međutim sada je ostao zatečen najboljom ponudom francuske kompanije za kupnju Hellenicovih šećerana. Naime, srpski kralj šećera je bio uvjeren kako nema jakog konkurenta na srpskom tržištu, što se pokazalo pogrešnom računicom, pa je dao nešto nižu ponudu. Tako je osim Cristal Uniona bolju ponudu za kupnju dviju Hellenicovih šećerana u Srbiji od Kostića dala i poljska tvrtka Krajowa Spółka Cukrowa. Ishod natječaja ga je iznenadio, jer je prije dva mjeseca dao optimističnu izjavu kojom je najavio sigurnu pobjedu u konkurenciji s Cristal Unionom.Međutim, sada će mu francuska kompanija, zajedno s tvrtkama iz Bugarske i Poljske konkurirati i kod kupnje Helenicovih šećerana u Grčkoj. Inače, Hellenic Sugar je, zbog financijske krize u Grčkoj bio prisiljen prodati šećerane, jer većinski vlasnički udio u toj kompaniji imaju posrnule grčke banke.
Cristal Union najveći je francuski proizvođač šećera i njegovu kupnju šećerana u Hellenic Sugaru smatraju gotovom stvari, jer, osim što je dao najbolju ponudu, riječ je o etabliranoj kompaniji iz Europske unije, kao što je i slučaj s poljskom tvrtkom Krajowa Spółka Cukrowa. Uz to je i nacionalna poljoprivredna banka Grčke koja posjeduje većinski vlasnički paket u Hellenic Sugaru preporučila je da se šećerane prodaju Cristal Unionu.Ipak valja još vidjeti hoće li se Poljaci i Kostić žaliti na provedbu natječajnog postupka, što bi moglo usporiti prodaju šećerana. No u upućenim krugovima se smatra kako je Kostić ostao kratkih rukava u poslu koji je smatrao sigurnim da će ga obaviti i tako postati jedan od najvećih proizvođača šećera u Europi, jer je svojedobno dao najbolju ponudu i za kupnju Hellenicovih šećerana u Grčkoj. Sada je i ta akvizicija postala upitnom.
Vedrio i oblačio
Kostić je postao glavni proizvođač šećera u Srbiji 2001. godine kada je za tri eura kupio tri domaće šećerane. To mu je bila odskočna daska za ovladavanje srpskim tržištem na kojem drži gotovo 70 posto udjela. Dodatna pogodnost sastojala se u odobravanju izvoza šećera Srbiji na tržište Europske unije, pod povlaštenim uvjetima tako da su Kostićeve šećerane u tom poslu sudjelovale s više od 80 posto.Za razliku od Kostića, koji je nezadovoljan ishodom natječaja proizvođači šećerne repe pozdravljaju dolazak francuske kompanije, jer u tome vide vlastitu korist, odnosno izglednu mogućnost prodaju sirovine pod povoljnijim uvjetima. Zbog dobrih odnosa s vladajućim strukturama Kostić je praktički imao glavnu riječ u određivanju cijena šećernoj repi.Tako je ishodio da vlada lani zabrani izvoz šećerne repe u Hrvatsku, što je pogodilo poljoprivrednike, jer su šećernu repu morali prodati po nižoj cijeni od one koju su nudile hrvatske šećerane. Tako je Kostić slatki korijen platio 37 eura po toni, dok su hrvatske šećerane nudile 50 eura.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu