Cijene hrane stabilizirale su se u listopadu na najnižoj razini u nešto više od četiri godine, izvijestila je u četvrtak agencija Ujedinjenih naroda za hranu, snizivši ujedno prognozu proizvodnje žitarica u ovoj godini.
Indeks košarice osnovnih prehrambenih proizvoda koji izrađuje FAO iznosio je u listopadu prosječna 192,3 boda, što znači da se tehnički smanjio sedmi mjesec zaredom, iako za neznatnih 0,2 posto u odnosu na revidiranu vrijednost za rujan.
Njegova se vrijednost u listopadu kliznula na najnižu razinu od kolovoza 2010., navodi se u izvješću.
Košarica prehrambenih proizvoda obuhvaća žitarice, mlijeko i mliječne proizvode, meso, šećer i biljna ulja.
Najviše su u prošlom mjesecu pojeftinili mlijeko i mliječni proizvodi, za 1,9 posto u odnosu na rujan, zbog pojačane proizvodnje u Europi gdje proizvođači inače muku muče s ruskom zabranom uvoza sira.
Na godišnjoj razini cijene mlijeka i mliječnih proizvoda, iskazane FAO-vim podindeksom, pale su čak 26,6 posto.
Meso je također pojeftinilo u listopadu, za 1,1 posto u odnosu na rujan, pri čemu je uteg bio oporavak proizvodnje svinjetine u nekoliko zemalja nakon epidemije PEDV-a. U odnosu na prošlogodišnji listopad cijene mesa više su 11,5 posto.
Cijene žitarica stabilizirale su se u listopadu nakon oštrog pada tijekom ljeta, poduprte kašnjenjem žetve u SAD-u i pogoršanim prognozama uroda pšenice u Australiji. U odnosu na prošlogodišnji listopad niže su 18,2 posto.
Šećer je pak na mjesečnoj razini poskupio 4,2 posto, uglavnom zbog suše u Brazilu. Unatoč tome, i dalje je više od deset posto jeftiniji nego u istom razdoblju lani.
Cijene biljnih ulja porasle su u listopadu prvi puta od ožujka, i to za jedan posto, pri čemu su cijene suncokretovog ulja crpile potporu iz neočekivano skromnog uroda u regiji Crnog Mora.
U odvojenom je izvješću FAO u četvrtak za oko milijun tona snizio prognozu ovogodišnje proizvodnje žitarica, na 2,5 milijardi tona, zbog slabije prognoze proizvodnje kukuruza u Kini. Time bi ukupna proizvodnja u 2014. trebala biti oko 3,7 milijuna tona ispod prošlogodišnje rekordne razine, navode u FAO-u.
Prognoza proizvodnje pšenice podignuta je pak zbog očekivane veće proizvodnje u Ukrajini no što se dosada očekivalo i trebala bi dosegnuti 722,6 milijuna tona, što bi značilo da će premašiti prošlogodišnji rekord.
Prognoza svjetskih zaliha žitarica snižena je pak za 2,7 milijuna tona u odnosu na listopadsku prognozu, na ukupno 624,7 milijuna tona, ali su zalihe svih ključnih žitarica i dalje na dobrom putu da dosegnu najvišu razinu u 15 godina, napominju u agenciji UN-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu