Guverner Češke narodne banke (CNB) Aleš Michl želi uložiti milijarde eura državnih rezervi u bitcoin, čime bi ona postala prva zapadna središnja banka koja posjeduje kriptoimovinu.
Guverner Michl rekao je za Financial Times da će u četvrtak predstaviti plan upravnom odboru za ulaganje u bitcoin kao način diverzifikacije rezervi CNB-a. “Ako odbor odobri taj prijedlog, CNB bi u konačnici mogao držati čak pet posto svojih rezervi, vrijednih 140 milijardi eura, u bitcoinu”, istaknuo je Michl.
Ekstremna volatilnost
Iako je priznao ‘ekstremnu volatilnost’ bitcoina i njegovu ograničenu povijest, Michl je naglasio rastući interes investitora otkako su BlackRock i druge tvrtke prošle godine pokrenule bitcoin burzovne fondove (ETFs).
Također je ukazao na obećanja američkog predsjednika Donalda Trumpa o deregulaciji i rastući utjecaj kriptoindustrije na njegovu administraciju. Prošli je tjedan Trump izvršnom naredbom osnovao radnu skupinu za procjenu stvaranja nacionalne digitalne imovine.
“Za diverzifikaciju naših sredstava, bitcoin se čini dobrim izborom”, rekao je Michl u intervjuu. “Trumpova administracija može stvoriti balon oko bitcoina, ali mislim da bi trend rasta postojao i bez njih, jer postaje alternativno ulaganje za sve veći broj ljudi”, smatra češki guverner.
Središnje banke tradicionalno drže svoje rezerve u konzervativnim imovinama poput američkih državnih obveznica i drugih visoko ocijenjenih vrijednosnih papira. Neke ulažu u dionice, ali gotovo nijedna se do sada nije javno upustila u kriptovalute. Michl je rekao da ima ‘potpuno drugačiju filozofiju’ o bitcoinu u odnosu na svoje kolege iz drugih središnjih banaka.
“U usporedbi s ostalim bankarima, ja sam onaj koji ulazi u džunglu, pionir”, rekao je te dodao da je vodio investicijski fond te je tipičan investicijski bankar koji volim profitabilnost.
Dužnosnici Europske središnje banke (ECB) prošle su godine napisali da je ‘stvarna vrijednost bitcoina još uvijek nula’ te da ‘bitcoin nije prikladan ni kao sredstvo plaćanja ni kao investicija’. Bivši dužnosnik ECB-a Benoît Cœuré ranije je nazvao bitcoin ‘zlim potomkom financijske krize’.
El Salvador je rijedak primjer države koja je javno podržala kriptovalute, proglasivši bitcoin zakonskim sredstvom plaćanja 2021. Vlada te zemlje posjeduje 6048 bitcoina, vrijednih oko 621 milijun dolara, prema Nacionalnom bitcoin uredu. Međutim, prošle godine El Salvador je smanjio svoje kriptoambicije kako bi postigao dogovor o financiranju s MMF-om.
Drugi će me slijediti
Michl vjeruje da bi više središnjih banaka moglo slijediti njegov primjer u sljedećih pet godina, baš kao što su mnogi investicijski fondovi i komercijalne banke nedavno dodali kripto u svoje portfelje. Neki mirovinski fondovi također su počeli ulagati u kriptovalute. Ipak, priznao je da bi ulaganje moglo postati bezvrijedno.
“Postoji širok raspon mogućih ishoda – bitcoin može završiti s vrijednošću od nula ili postići nevjerojatnu vrijednost… ali u povijesti smo već imali loše investicije poput Enrona ili Wirecarda. Dakle, da, spreman sam na mogući kolaps bitcoina”, rekao je Michl. Prema podacima CNB-a, da je banka u proteklom desetljeću držala pet posto svojih deviznih rezervi u bitcoinu, njezini bi godišnji prinosi bili veći za 3,5 postotnih bodova, ali bi volatilnost bila dvostruko veća.
Michl je također naglasio da bi veliko ulaganje središnje banke u bitcoin ETF moglo samo po sebi utjecati na cijenu bitcoina. “Pet posto naše imovine je puno novca, čak i za bitcoin tržište”, rekao je. Središnja banka posjeduje 140 milijardi eura u deviznim rezervama, što je oko 45 posto BDP-a Češke Republike. CNB se već ističe među središnjim bankama jer 22 posto svog portfelja drži u dionicama, a Michl želi da se taj udio poveća na 50 posto u iduće tri godine, s trenutačnih 30 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu