Buljaricu ne kupuju Katarci već mutna offshore kompanija s Kajmanskih otoka

Autor: Poslovni dnevnik , 13. listopad 2016. u 16:26
Govorilo se da će tvrtka iz Katara izgraditi veliko turističko naselje s luksuznim vilama i hotelima/FOTOLIA

Maja Đurović, do prije dvije godine zaposlena u crnogorskom Ministarstvu održivog razvoja i turizma, direktorica je offshore kompanije CDCIC .

Vlada Crne Gore je uoči parlamentarnih izbora požurila završiti prodaju pomorskog lokaliteta Buljarica kod Petrovca, iako je u tehničkom mandatu. Vladin pristup prodaji za razvoj turizma gotovo savršenog dijela obale i akvatorija, vrijednih više od 100 milijuna eura, boluje od brojnih kontroverzi, a najnovija je informacija da offshore kompaniju koja ih želi kupiti zastupa bivša službenica Ministarstva za održivi razvoj i turizam (MORT), javlja Radio Slobodna Europa.

Maja Đurović, koja je do prije dvije godine u Ministarstvu održivog razvoja i turizma (MORT) bila zadužena za investicije u turizmu, vrednovanje gospodarskih koristi i davanje stručnih mišljenja za urbanističke planove u Strategiji razvoja crnogorskog turizma, sada je kao direktorica offshore kompanije s Kajmanskih otoka dostavila ponudu za kupovinu pet milijuna četvornih metara u Buljarici.

 

108milijuna

eura cijena je zakupa zemljišta na Buljarici

Ministarstvo pere ruke
Crnogorski Centar za istraživačko novinarstvo podsjeća da je javnosti ranije predstavljano kako je za ulaganje na Buljarici zainteresirana renomirana kompanija CDCIC iz Katara, a da je ponudu poslala kompanija istog naziva, ali s Kajmanskih otoka. Ranije se govorilo i da će katarska tvrtka na Buljarici izgraditi veliko turističko naselje s luksuznim vilama i hotelima. "Ministarstvo, posebno u navedenom slučaju gdje je riječ o službenici, ne može utjecati na daljnje zapošljavanje svojih djelatnika, niti na to imamo pravo. U ovom slučaju niti jedan propis koji regulira ta pitanja nije prekršen", kaže glasnogovornica MORT-a Marina Miketić.

Dejan Milovac, zamjenik direktora nevladine udruge Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), kaže da se offshore kompanije često koriste za pranje novca ili prikrivanje pravih vlasnika tvrtke. "Gotovo sam uvjeren da je gospođa Đurović samo isturena osoba za nekog drugog. MANS radi na pribavljanju dokumenata kojima ćemo dopuniti kaznenu prijavu koju smo podnijeli prije nekoliko mjeseci upravo u vezi s poslom na Buljarici", navodi Milovac. Prema njegovim riječima, Crna Gora ima povijest loših iskustava u poslovanju s offshore kompanijama. "Međutim, to očigledno nije opametilo vlast, već se najvrijedniji prirodni resursi i dalje otuđuju tako što se za partnere određuju kompanije čiji su vlasnici nepoznati", dodaje zamjenik direktora MANS-a.

MANS-ove kaznene prijave
U Izvještaju o rezultatima međunarodnog natječaja za valorizaciju Buljarice koji je usvojilo Natječajno povjerenstvo tvrdi se da je kompanija CDC International Corporation (CDCIC) s Kajmanskih otoka ponudila za 4,8 milijuna kvadrata zemljišta na Buljarici 108 milijuna eura, odnosno, zakupninu od dva eura po četvornom metru godišnje, što se potpuno poklopilo s minimalnom cijenom koju je tražila Đukanovićeva vlada.

Kako daleko se može otići u prisvajanju tuđeg vlasništva pokazuje i to što je u Crnoj Gori na prijedlog vlade usvojen zakon po kojem se građanima, uz tzv. pravednu naknadu, može oduzeti privatno vlasništvo, ali ne samo zbog javnog interesa, već i za turističku valorizaciju u funkciji razvoja zemlje, pa je u Crnoj Gori moguće oduzeti zemljište privatnim vlasnicima da bi se prodalo drugim privatnim vlasnicima, ali po vladinom (Đukanovićevom) izboru. U skladu s tim je vlada na natječaju uz svoje vlasništvo na Buljarici ponudila i privatno i općinsko vlasništvo. MANS je zbog toga podnio kaznene prijave protiv 29 članova Savjeta za privatizaciju među kojima su i premijer i zamjenik premijera Milo Đukanović i Vujica Lazović.

Skinuti oznaku tajnosti
"Ako su Crna Gora i njeni građani spali na to da jedan lokalitet poput Buljarice treba valorizirati offshore kompanija s Kajmanskih ostrva, onda se ozbiljno griješi u načinu valorizacije onog što je najvrijednije u Crnoj Gori", kaže Raško Konjević, dužnosnik Socijaldemokratske stranke. On navodi da se taj lokalitet ne može razvijati kako je to trenutno zamišljeno. "Ključna stvar je da zamjenik predsjednika Savjeta za privatizaciju Vujica Lazović skine oznaku tajnosti s dokumenata u vezi s Buljaricom kako bi se javnost imala mogućnost upoznati sa svim činjenicama", dodaje Konjević. 

Ponuda koja se ne odbija

Niska cijena za veliku vrijednost
Ponuđeno je zemljište u zakup ukupne površine od oko 4,9 milijuna četvornih metara u općinama Budva i Bar, po cijeni od najmanje 108,76 milijuna eura. U dugoročni zakup, na razdoblje od 90 godina, daje se i zemljište u zoni morskog dobra ukupne površine 533,95 tisuća četvornih metara i akvatorij površine oko 585,77 kvadrata. Iznos zakupnine za ponuđeno zemljište ne smije biti niži od 2,06 eura po četvornom metru godišnje, dok za akvatorij mora iznositi najmanje 1,77 eura po kvadratu godišnje, stajalo je u uvjetima natječaja za valorizaciju Buljarice.

Komentirajte prvi

New Report

Close