‘Bude li potrebe, slovenske banke ići će u stečaj’

Autor: Ana Blašković , 16. srpanj 2013. u 22:01
Boštjan Jazbec preuzima Banku Slovenije

Ne stoje kritike da je središnja banka nadzirala sustav kao ‘krezubi tigar’, kaže Boštjan Jazbec, koji preuzima Banku Slovenije, u intervju Financama.

Banku Slovenije od danas preuzima novi guverner Boštjan Jazbec. U vruću prvu fotelju središnje banke sjeda u vrijeme kad se bankarski sustav ozbiljno trese te u roku mjesec dana mora odlučiti što s najproblematičnijim bankama, o čemu je dao intervju slovenskim Financama.

“Da su postojali razlozi da je jedna od banaka morala u stečaj, vjerojatno bi već otišla. Koliko znam, razlozi za to nisu ispunjeni, što znači da banke u načelu dobro posluju. Ako bi nastala potreba da se neka banka zatvori, da su dugoročni učinci zatvaranja pozitivniji od životarenja, i Banka Slovenije i ja kao guverner poduzet ćemo akciju”, najavljuje. Na novinarsku opservaciju da je u srži problema slovenskog bankarskog sustava prijateljsko odobravanje kredita, pri čemu je središnja banka djelovala kao “krezubi tigar”, Jazbec kaže da kritika ne stoji, kao što se ne može kriviti policija za svaku prometnu nesreću. Sanacija bankarskog sustava nije samo ekonomski nego i politički problem zbog velike uloge države u gospodarstvu i država će morati kapitalno ojačati banke u svojem vlasništvu, kaže Jazbec. Ideje lijevo usmjerenih ekonomista da bi dosta problema nestalo da Slovenija napusti euro, ali ne i Europsku uniju, Jazbec odbacuje.

“Uvođenje eura bila je jedna od boljih odluka u vrijeme slovenske tranzicije. Sve rasprave o izlasku Slovenije ili bilo koje druge države na razini su teoretskih spekulacija, bez realne osnove”, kaže. Na pitanje kako gleda na moć Angele Merkel u rješavanju europskih gospodarskih problema Jazbec kaže: “To pitanje trebalo bi drukčije postaviti: Što sami možemo učiniti da se izbavimo iz problema, da bi Slovenija imala bolje uvjete za rast. Najprije moramo sanirati bankarski sustav da bi ponovno kreditirao dobre ideje u gospodarstvu. S tim bi trebalo porasti gospodarstvo, pa bi bilo puno lakše uravnotežiti probleme u javnom sektoru”. Na kraju mandata rado bi slovenske banke vidio jednako konkurentne i na razini europskih, pa i šire, da budu međunarodno priznate i da im ne treba nužno dodatni kapital za poslovanje. 

Komentirajte prvi

New Report

Close