Bruxelles želi da zemlje članice smanje grijanje i podupiru industrije koje su spremne smanjiti potrošnju plina zbog aktualne energetske krize i bojazni da bi Rusija mogla dodatno smanjiti opskrbu, prenosi Publicnewstime informacije koje je dobio Financial Times.
Zemlje EU-a trebale bi kućanstvima i tvrtkama dati financijske poticaje kako bi se smanjila potražnja za plinom i potrošnja prije zime. Barem tako stoji u nacrtu ‘plana smanjenja potražnje za plinom’ koji je pripremila Europska komisija, a u koji je imao uvid Financial Times.
Komisija predlaže da bi zemlje članice trebale ograničiti grijanje u javnim zgradama na 19 stupnjeva. Komisija je u nacrtu teksta istaknula da te mjere mogle smanjiti učinak ‘iznenadnog prekida opskrbe za jednu trećinu’.
Do ove godine Rusija je isporučivala oko 40 posto plina u EU. No od sredine lipnja, prema dokumentu Komisije, protok kroz Sjeverni tok 1, najveći plinovod iz Rusije u EU, smanjen je za 60 posto. Ukupni tokovi iz Rusije sada su manji od 30 posto prosjeka između 2016. i 2021., navodi se u nacrtu dokumenta.
Njemačka je već počela provoditi mjere za smanjenje potražnje, uključujući ograničavanje vremena za korištenje tople vode u određenim urbanim područjima.
Nacrt dokumenta Komisije sugerira i da bi određene industrije mogle premjestiti poslovanje iz područja gdje je potražnja najgora u regije s boljom opskrbom energijom te kako bi države članice trebale osigurati da ključne industrije imaju prioritet.
“Nizozemska ima veliki industrijski sektor i zabrinuti smo zbog mogućeg zatvaranja velikih tvornica koje koriste plin ako Rusija doista isključi prekidač za plin. No Nizozemska je nedavno poduzela niz važnih mjera. Na primjer, elektrane na ugljen mogu privremeno proizvesti više energije”, istaknuo je Cees Oudshoorn, generalni direktor VNO-NCW, konfederacije nizozemske industrije i poduzeća,
Očekuje se da će konačni planovi biti objavljeni sljedeći tjedan uoči hitnog sastanka ministara energetike. Povjerenstvo je odbilo komentirati.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu