Od značajnih europskih gospodarstava, britansko je proživjelo jedan od najdubljih padova tijekom drugog tromjesečja zbog zatvaranja ekonomskih aktivnosti. Statistički ured Ujedinjenog Kraljevstva izvijestio je jučer da je tamošnje gospodarstvo u recesiji nakon što su aktivnosti u drugom tromjesečju, u jeku pandemije koronavirusa, pale rekordnih 20,4 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca. Pad je najveći od 1955. godine kada je ONS počeo voditi kvartalnu evidenciju. U prva tri ovogodišnja mjeseca BDP je pao 2,2 posto, pokazuje izvješće statističkog ureda.
Podaci pokazuju da je pandemija znatno jače udarila britansko gospodarstvo od ostalih. Ako se uračuna smanjenje BDP-a u drugom kvartalu, od kraja prošle godine britansko je gospodarstvo oslabilo dvostruko više od američkog, a među europskim konkurentima na drugom je mjestu neslavne ljestvice, nakon Španjolske. Analitičari to tumače dužim razdobljem zatvaranja gospodarstva te većim udjelom uslužnog sektora – posebno osjetljivog na osobnu potrošnju – koji čini oko 80 posto britanskog BDP-a. Te teze dokazuje i statistika.
Uslužni, proizvodni i građevinski sektor zabilježili su rekordan pad u razdoblju od travnja do lipnja, navodi ONS, napominjući da su posrijedi „sektori najviše izloženi vladinim ograničenjima“, uvedenima kako bi se suzbilo širenje epidemije. Osobna potrošnja smanjena je više od četvrtine, a pala je i državna potrošnja. U ONS-u napominju i da su se u lipnju pojavili prvi znakovi poboljšanja jer je vlada počela ublažavati ograničenja. „Gospodarstvo se u lipnju počelo oporavljati, trgovine su se ponovno otvorile, tvornice su počele povećavati proizvodnju i nastavljen je oporavak u sektoru visokogradnje”, konstatira Jonathawn Athow iz ONS-a.U lipnju je zabilježen rast BDP-a od 8,7 posto na mjesečnoj razini, znatno bolje od očekivanja većine ekonomista, ali i u skladu s posljednjim prognozama Banke Engleske. To znači da je u odnosu na razinu iz travnja BDP porastao 11,3 posto. No i dalje je 17,2 posto niži od razine iz veljače, prije izbijanja pandemije. Objava ONS-ovih podataka potaknula je udruge poslodavaca da još jednom apeliraju na vladu da produži program subvencije plaća radnika „na čekanju“, ali i da ubrza uvođenje ostalih poticajnih mjera za gospodarstvo.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu