Više plaće samo su dio benefita koje su britanski radnici “dobili” od brexita i pandemije. Kako navodi Reuters, za Josha Hughes-Daviesa najbolja stvar u njegovom poslu u baru jest besplatni obrok na račun poslodavca.
Za njegova direktora, Barriea Chapmana, mogućnost prekovremenog rada koji dobiva veliki je poticaj poslovanju, doprije nezabilježen u ugostiteljskom sektoru.
Trud oko radnika
Njihova pak regionalna menadžerica Jen Eaton s jezom se prisjeća svojih karijernih početaka u jednoj kockarnici gdje je provodila 14 sati bez stanke. Poput stotina tisuća zaposlenih u slabije plaćenim dijelovima britanskog gospodarstva, ranije spomenutih troje zaposlenika imali su koristi od postupnog poboljšanja uvjeta zapošljavanja u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Taj je trend započeo nakon izbijanja pandemije, ali i nakon što je brexit prisilio tamošnje kompanije da se više potrude oko radnika na tržištu koje se suočilo s manjim priljevom stranaca. Ova promjena na neki je način ostvarenje ranijih upozorenja sindikata i aktivističkih skupina da je ravnoteža moći proteklih godina snažno pretegnula na stranu poslodavaca, ostavljajući radnicima na slabije plaćenim radnim mjestima malo zaštite i slabe benefite.
Nick Collins, izvršni direktor ugostiteljske kompanije Lounger koja zapošljava oko 8000 radnika u barovima i restoranima širom zemlje, kaže da su porasla očekivanja zaposlenika. “Kombinacija brexita i pandemije transformirali su tržište”, kazao je Collins.
Istraživanje među 18 predstavnika kompanija, menadžera za ljudske potencijale, ekonomista, sindikalista, agencija za zapošljavanje i zaposlenika otkrilo je da svi veliki britanski poslodavci u ugostiteljstvu, trgovini, logistici i zaštitarstvu sada nude više fleksibilnosti oko radnog vremena, bolju financijsku podršku tijekom bolovanja ili privatno zdravstveno osiguranje te niz drugih manjih benefita.
Agencije za zapošljavanje potvrdile su Reutersu da u zadnjih godinu i pol bilježe stabilan porast udjela ponuda za posao u kojima se navodi plaćeno bolovanje, uključujući tu i sektore ugostiteljstva i zdravstvene njege.
Primjerice, trgovački lanac Tesco, najveći poslodavac iz privatnog sektora u Velikoj Britaniji, za svojih 310.000 radnika pruža mogućnost usluge virtualnog obiteljskog liječnika. Iako sve to povećava troškove poslovanja, jedan bivši financijski direktor kompanije iz sastava indeksa FTSE 100 pojašnjava kako poslodavci nisu imali izbora jer je radnike sve teže naći.
Stanje na britanskom tržištu rada počelo se pogoršavati 2021. godine nakon što je dio starijih zaposlenika zbog pandemijskog zatvaranja gospodarstva poslan u prijevremenu mirovinu, a radnici iz Europske unije počeli su odlaziti nakon što je brexit konačno stupio na snagu.
Jedan od razloga tvrdoglave inflacije u Ujedinjenom Kraljevstvu upravo je i taj nedostatak radne snage s obzirom da je milijun radnih mjesta i dalje nepopunjeno. U listopadu prošle godine stopa inflacije je dosegla 11,1 posto, da bi se u kolovozu spustila na 6,7 posto. Međutim, i dalje je jedna od najviših u nekom od razvijenih gospodarstava.
Stabilan rast
Rezultat takvih kretanja na tržištu rada je skok plaća koje su u drugom tromjesečju porasle 7,8 posto na godišnjoj razini. To je najveći skok otkako je britanski statistički zavod počeo prikupljati te podatke od 2001. godine.
Iz Loungersa ističu kako unatoč rastu troškova poslovanja dobit i dalje stabilno raste, a povećala se i lojalnost zaposlenika. Iako je Velika Britanija i prije ove situacije na tržištu rada imala jednu od najviših minimalnih plaća u usporedbi s prosječnim primanjima, znatno zaostaje u području drugih benefita za radnike, pokazuju podaci Organizacije za ekonomsku suradnju i razvitak (OECD).
“Zbog toga radnici daju otkaze, ali ih i time možete opet privući”, kaže Tony Wilson, direktor Instituta za studije zapošljavanja. Platforma za oglašavanje radnih mjesta Indeed ističe kako istraživanje među tražiteljima posla pokazuje da su najcjenjeniji benefiti među radnicima fleksibilno radno vrijeme i plaćeno bolovanje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu