Brazilska ponuda za Chiquitu trese svjetsko tržište banana

Autor: Ante Pavić , 19. kolovoz 2014. u 17:11
Spajanje s irskim Fyffesom bilo pri samom kraju, a onda su se pojavili bankar Safra i obitelj Cutrale

Brazilski biznismeni ponudili su 1,25 milijardi dolara ili 13 dolara po dionici Chiquite, ali čini se da dioničari traže veću cijenu od ponuđene.

Drugi najbogatiji bankar Brazila Joseph Saffra i moćna brazilska obitelj Cutrale napravili su pravu pomutnju na svjetskom tržištu banana ponudivši 1,25 milijardi dolara za kupnju američke Chiquite, najvećeg svjetskog izvoznika banana.

Njihova zajednička ponuda došla je kao grom iz vedra neba, budući da je Chiquita u ozbiljnim pripremama za spajanje s četvrtim najvećim proizvođačem banana Fyffesom sa sjedištem u Dublinu čime bi se stvorio proizvođač banana s godišnjim prihodom od 4,6 milijardi dolara koji bi poslovao u 70 zemalja.Brazilci su se direktno obratili dioničarima nudeći im 13 dolara po dionici uz preuzimanje svih dugova, ali se čini da suvlasnici Chiquite traže više. Brazilskom ponudom u pitanje dolazi i spajanje koje se smatralo završenom pričom. Joseph Safra ne želi odustati tako lako od kupnje te je uspio uvjeriti obitelj Cutrale, inače proizvođače narančinog soka, da bi im se isplatilo zajednički preuzeti Chiquitu pa je za pretpostaviti da bi mogli još malo povećati ponudu.

Saffra je sefardski Židov i potječe iz bogate sirijske obitelji koja se generacijama bavila bankarstvom. Trgovački putovi obitelji su ga iz rodnog Alepa odveli u Libanon, a zatim konačno u Brazil gdje je 1955. godine osnovao Banco Safra koja je danas šesta po veličini u Brazilu. Ona je samo jedna u nizu grupacije Saffra u kojoj udjele imaju i njegova braća, a osim bankarskim i financijskim poslom, bavi se i poljoprivrednim poslovima pa ne čudi da je dobru priliku vidio u poslovima s bananama, budući da su gotovo svi proizvođači daleko od svojih najboljih godina jer je velika konkurencija svakom od njih uzela komad nekadašnjih tržišta.

Proizvodnja banana zbog koje su tijekom povijesti u mnogim zemljama centralne Amerike vojnim pučevima mijenjani režimi uz veliku podršku korporacija, danas se suočava s poteškoćama pa je Saffra shvatio da bi se među velike igrače mogao ubaciti jeftinije nego da je to napravio prije desetak godina.Kupnjom Chiquite bi preuzeo 12 posto svjetskog tržišta, što je najveći udio na svjetskoj razini. Najvećih pet proizvođača banana, a to su uz Chiquitu još i Fresh de Monte, Dole, Fyffes i Noboa, do prije 12 godina držalo je 70 posto ukupnog svjetskog tržišta, da bi na kraju prošle godine njihov udio pao na 47 posto.

Bolesti banana te rat cijenama među konkurentima značajno su promijenili sliku tržišta pa mnogi proizvođači posluju s gubicima, usprkos vrlo niskim nadnicama i prijavljenim dječjim radom na pojedinim plantažama. Prema podacima UN-ove organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO), oko 80 posto svih banana svijeta dolazi iz Južne i Srednje Amerike, među kojima su Ekvador, Kostarika i Kolumbija najveći izvoznici. Svjetski godišnji izvoz premašuje 16,5 milijuna tona. Više od polovice svih izvezenih banana završi u supermarketima SAD-a i EU-a koji su spremni platiti sve manju cijenu za kilogram voća koji je do prije 30 godina bio rijedak artikl na hrvatskim trgovačkim policama.

Komentirajte prvi

New Report

Close