Bivša slovenska premijerka Alenka Bratušek prozvala je u ponedjeljak u slovenskom parlamentu premijera Miru Cerara da nije reagirao na opasnost da ljubljanski Petrol preuzmu strani fondovi upozorivši ga na mogućnost tajkunizacije Petrola.
Petrol je slovenska energetska kompanija i najveće poduzeće s godišnjim prihodima od oko četiri milijarde eura, a mediji su nedavno objavili da su strani fondovi u zadnje vrijeme na burzi kupili skoro 15 posto njegovih dionica.
Bratušek je u raspravi u parlamentu rekla da je Cerarova vlada odbila zakonski prijedlog njene stranke koji bi vladi dao ovlasti da spriječi "tiho preuzimanje" te kompanije, da je riječ o strateškoj firmi u kojoj vlada ima 24,7 posto dionica i da Cerar zato preuzima odgovornost ako stranci u Petrolu preuzmu kontrolni paket.
Bratušek je rekla da bi se moglo dogoditi da se Petrol proda špekulativnim dogovorima "ispod stola", kako se to dogodilo kad je državne udjele u Mercatoru 2006. godine tadašnja vlada Janeza Janše prodala slovenskim tvrtkama Istrabenzu i Pivovarni Laško, koje su u to vrijeme vodili Igor Bavčar i Boško Šrot, u međuvremenu osuđeni na zatvorske kazne zbog malverzacija u privatizaciji tih tvrtki.
Petrol bi mogao postati još jednim primjerom za državu štetne "tajkunske" privatizacije, a bit će "kasno zvoniti poslije tuče", upozorila je bivša premijerka, sada zastupnica u parlamentu.
Cerar je odgovorio da njegova vlada upravo završava dokument o strateškim poduzećima u kojima se državni udjeli neće prodavati, što je njen glavni izazov na području privatizacije, ali da je Petrol teško tretirati kao stratešku investiciju države kad u njemu ima manje od četvrtine dionica.
"Ipak, Petrol je značajna investicija, ne zanemarujemo to pitanje i dobro ga pratimo", kazao je Cerar.
Pojasnio je da je njegova koalicija odbila zakonski prijedlog bivše premijerke kojim bi se onemogućilo da u Petrolu bez suglasnosti vlade stekne natpolovični kontrolni udio zato jer je prijedlog bio "necjelovit i nesustavan".
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu