Midhat Hubijar, direktor Kantonalnog javnog poduzeća ZOI'84, koje upravlja olimpijskim planinama Bjelašnicom i Igmanom, kao i Olimpijskom dvoranom Juan Antonio Samaranch – Zetra, i Rafael Topolski, predstavnik konzorcija izvođača radova iz poljske kompanije Supersnow Spolka Akcyjna potpisali su ugovor o projektiranju i izgradnji nove žičare i sustava za umjetno zasnježivanje na planini Bjelašnica. Uz poljsku kompaniju, u konzorciju izvođača radova su i švicarska tvrtka Bartholet Mashinenbau i sarajevsko poduzeće MGBH, javlja portal Indikator.ba.
"Planirano je da se od Babinog Dola do međustanice izgradi šestosjedna žičara, a od međustanice do vrha Bjelašnice četverosjedna žičara. Sustav zasnježivanje bit će izgrađen na cjelokupnoj trasi 1 do okretne postaje šestosjeda i trase 3, poznatije kao Donja Kolijevka, sa spojnim putem prema trasi 1 do okretne postaje šestosjeda", objasnio je direktor Hubijar. Prema njegovim riječima, instalacijom nove opreme na skijalištu, olimpijske planine steći će najbolje uvjete za pružanje najkvalitetnije usluge u zimskom turizmu. Pri kraju je izrada izvedbenog projekta i rok za njegovo dostavljanje je kraj ovog ili početak sljedećeg mjeseca, za kada je najavljen i početak izvođenja radova na Bjelašnici, a čeka se i izdavanje urbanističke suglasnosti općine Trnovo.
64milijuna
kuna stajat će gradnja novih sadržaja na Bjelašnici
Povratak konkurentnosti
"Dinamika i završetak radova svakako će ovisiti o vremenskim uvjetima, a planiran je završetak radova u sljedećoj 2017. godini", najavio je Hubijar. Uime konzorcija izvođača radova Rafael Topolsky je izrazio zadovoljstvo da su sudionici rekonstrukcije skijališta na Bjalašnici, kako je istaknuo, vrlo poznatog i popularnog još od Zimske olimpijade iz 1984. godine. Elmedin Konaković, kantonalni premijer, istaknuo je da je rekonstrukcija vertikalnog transporta na Bjelašnici jedan od kapitalnih, a možda i najznačajnih projekata turističkog i gospodarskog značaja. "Osigurali smo 16 milijuna KM (oko 64 mil. kuna) kolika je procjena da je potrebno za ovu fazu rekonstrukcije.
Jedina dvojba koju imamo je hoćemo li poremetiti skijašku sezonu", rekao je Konaković. Ministar Šabić je dodao da je turizam najbrže rastući sektor gospodarstva u Kantonu Sarajevo, a Bjelašnica bi trebala pridonijeti unaprjeđenju ponude, posebno u zimskoj sezoni i vraćanju starog sjaja Sarajevu, kako bi postalo konkurentno skijalištima u okruženju.Inače javno poduzeće ZOI'84 nakon dugogodišnje agonije, konačno je poslovalo pozitivno u 2015. godini.
"Od dolaska nove uprave radimo na konsolidaciji i provođenju odluke Skupštine Kantona Sarajevo iz 2013. godine o sanacijskom programu tvrtke ZOI'84. Mogu reći da je odluka provedena u potpunosti. Nažalost, u konsolidaciji morali smo provesti i neke radikalne mjere, što znači da smo bili prisiljeni smanjiti broj radnika i našim zaposlenicima koji su ostali na radnim mjestima isplaćivati minimalne plaće", rekao je direktor Midhat Hubijar za Anadolu Agency u lipnju ove godine.
Prijava protiv direktora
Nova uprava je po dolasku u kompaniju zatekla dug od 16 milijuna maraka i 218 radnika. Hubijar kaže da je u zimskoj sezoni na Bjelašnici radilo čak 300 osoba, ali da su danas na platnom spisku 124 radnika. "Nismo na proračunu Kantona Sarajevo i javnost to treba znati. Jednostavno, što zaradimo možemo i potrošiti, ne ulaziti u nove dugove, što je bio slučaj godinama. Na putu smo potpune konsolidacije bez obzira na tzv. zelenu zimsku sezonu koju smo imali.
I uz nedovoljne snježne padaline uspješno smo poslovali. Izmirujemo redovno sve obveze prema komitentima i zaposlenicima", tvrdi Hubijar. Radnici poduzeća ZOI'84 u travnju su podnijeli kaznenu prijavu protiv direktora Hubijara i ostalih čelnika kompanije, zbog nezakonitog poslovanja i nepoštovanja njihovih prava. "Svi problemi su počeli zbog neprovođenja sanacijskog plana i programa", izjavio je zaposlenik Semir Sašić.
Zajedničko ulaganje Srbije i RS
Skijališta Srbije traže upravljačna prava u OC Jahorina
Vlada RS dala je 2. lipnja suglasnost na pismo namjere koje će Ministarstvo trgovine i turizma RS uputiti vladi Srbije zbog zajedničkog ulaganja u Olimpijski centar Jahorina. Međutim, ulaganje u Jahorinu Srbiju zanima jedino ako osim udjela u vlasništvu dobije i upravljačka prava, pisao je u lipnju Blic. Nagađa se da bi nakon podjele OC Jahorina na dvije tvrtke, što je i preporučila vlada RS, Skijališta Srbije investirala i ušla u vlasništvo jednog dijela, onog koji bi se bavio turističkom infrastrukturom, sustavom žičara, skijaškim stazama, javnim površinama, parkirnim prostorom i turističkom opremom.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu