Bitka oko embarga pokazala narušeno jedinstvo u EU

Autor: Poslovni dnevnik , 30. svibanj 2022. u 22:00
Foto: Reuters

Čelnici zemalja članica Europske unije sastali su se na izvanrednom summitu kako bi raspravili glavno neriješeno pitanje iz šestog paketa sankcija.

Kako će izgledati konačna europska odluka o embargu na rusku naftu i hoće li je uopće biti u ponedjeljak nije bilo potpuno jasno s obzirom da je jedinstvo u EU po tom pitanju ozbiljno nagriženo.

Čelnici zemalja članica Europske unije u ponedjeljak su se sastali na izvanrednom summitu na kojem su raspravljali ozbiljna pitanja vezana za rat u Ukrajini. No i prije početka sastanka postavilo se pitanje hoće li glavna neriješena tema – pokušaj zabrane uvoza ruske nafte – biti zaista predmet rasprave.

Otpor Mađarske
Prošlo je gotovo mjesec dana otkako je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen najavila prijedlog zabrane uvoza ruske nafte – morskim putem ili putem cjevovoda – te sirove ili rafinirane nafte, podsjeća BBC. EU je prema ideji čelnice EK-a postupno, do kraja 2022. godine, trebao prekinuti uvoz ruske nafte i rafiniranih proizvoda, ali otpor, posebno iz Mađarske, zaustavio je sporni šesti europski paket sankcija.

I druge zemlje bez izlaza na more, poput Slovačke i Češke, također su zatražile više vremena zbog svoje ovisnosti o ruskoj nafti. Bugarska, kojoj je Gazprom već isključio dotok ruskog plina, također je zatražila dodatne konzultacije.

No, mađarska vlada premijera Viktora Orbana, koja je usporedila zabranu nafte s bacanjem nuklearne bombe na svoje gospodarstvo, smatra se glavnom preprekom. Orban je pisao Europskom vijeću kako ne želi ni raspravljati o tome sljedećeg tjedna.

Diplomati postaju frustrirani, no također priznaju da s rastućim cijenama energije neke zemlje možda neće biti u potpunosti nezadovoljne što se odluka blokira. S druge strane, neke članice smatraju da Europa mora prestati davati Rusiji milijarde kojima financira rat u Ukrajini.

Visoki predstavnik Europske unije za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell/Reuters

Prema nacrtu odluke u koju je uvid imao Reuters, čelnici EU-a slažu s eda treba obustaviti uvoz nafte iz Rusije, ali uz iznimku dobave putem naftovoda. To konkretno znači da se embargo ne bi odnosio na naftu koja naftovodom Družba dolazi u Mađarsku, Slovačku i Češku.

“Europsko vijeće se slaže da se šesti paket sankcija odnosi na sirovu naftu, kao i naftne derivate, dostavljene iz Rusije u države članice, s privremenom iznimkom dobave putem naftovoda”, stoji u nacrtu odluke. Do zaključenja broja nije bilo poznato je li taj prijedlog odluke usvojen.

Prije početka sastanka neformalni ministar vanjskih poslova EU bio je optimističan u vezi dogovora. Članice Europske unije trebale bi tijekom razgovora između dužnosnika postići sporazum o novom paketu sankcija protiv Rusije, uključujući i ograničenja na uvoz ruske nafte, rekao je šef europske diplomacije Josep Borrell u ponedjeljak.

Jednoglasna odluka
“Trebamo jednoglasno odlučiti. Bilo je teških pregovora u nedjelju poslijepodne kao i ovog jutra. Mislim da ćemo u ponedjeljak poslijepodne moći ponuditi sporazum čelnicima država članica”, rekao je Visoki predstavnik Unije za vanjsku i sigurnosnu politiku Borrell za radijsku mrežu France Info.

Na pitanje bi li plan da se zabrani uvoz ruske nafte mogao propasti zbog protivljenja Mađarske i drugih istočnoeuropskih zemalja, Borrell je odgovorio: “Ne, ne mislim tako … na kraju će biti sporazuma”.

Ako do sporazuma i dođe, bit će to nakon “rovovske borbe”, ako je suditi po riječima njemačkog ministra gospodarstva Roberta Habecka koji je kazao da se europsko jedinstvo prema sankcijama Rusiji počinje osipati, prenosi Financial Times.

Habeckova izjava naglasila je koliko je EU teško pronaći način za nastavak kažnjavanja Rusije zbog njezine brutalne agresije na Ukrajinu, a da istovremeno ne našteti (previše) vlastitom gospodarstvu koje snažno ovisi o ruskim energentima.

Komentirajte prvi

New Report

Close