Prošle godine u BiH je uvezeno alkoholnih pića u vrijednosti 187,6 milijuna KM (oko 750 mil. kuna), od čega se gotovo 70 posto odnosi na pivo, podaci su Vanjskotrgovinske komore. Tako je lani u BiH uvezeno 129,4 milijuna KM vrijednog piva, 30,9 milijuna vina i 27,3 milijuna KM raznih žestokih pića. Lani je, u odnosu na 2014. godinu, na uvoz potrošeno 5,2 milijuna KM više.
Posljednje istraživanje Svjetske zdravstvene organizacije pokazalo je da na području Balkana najmanje alkohola piju upravo građani BiH, u prosjeku 6,2 litre godišnje, a prije dvije godine odrasli stanovnik BiH u prosjeku je pio 9,6 litara, piše Blic.
I dok ugostitelji tvrde da je promet u kavanama sve lošiji, iz udruženja potrošača poručuju da, se u odnosu na standard previše troši na luksuz. “Alkohol je luksuz kojeg se, međutim, naši građani teško odriču, što pokazuju i podaci o uvozu piva, vina i žestokih pića. Mnogi će se prije odreći nekih proizvoda, nego navike da popiju dnevno koju rakiju ili pivo. Međutim, riječ je o prilični skupom izdatku, posebno u ovim teškim vremenima”, ističu u udruženjima potrošača. Ugostitelji poručuju da je promet sve manji, dok je sve više onih koji proizvode domaću rakiju.
Činjenica je da građani BiH proizvedu velike količine rakije i vina, koje ne ulaze u službene statistike. Poznato je da se u sjeveroistočnoj Bosni pije se dosta šljivovice, a u Hercegovini vino domaće proizvodnje.
Prema procjenama, u RS od jabuka i šljiva dobije se gotovo milijun litara rakije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu