Nakon početnog šoka kojeg je u regiji izazvalo rusko odustajanje od plinovoda Južni tok, pripremaju se novi planovi.
Projekt LNG terminala na Krku trebao bi povezati energetsko tržište EU i velika je prilika za hrvatski iskorak u energetici. Ali je odlična prilika i za Bosnu i Hercegovinu, koju se ne smije propustiti, rekao je ministar energetike, rudarstva i industrije FBiH Erdal Trhulj, navodi portal Indikator.ba."Terminal bi nadoknadio plin iz Rusije. Najkraćim putem preko BiH mogao bi se povezati na plinovod u Mađarskoj kako bi se osigurala opskrba Europe, ali i Ukrajina u slučaju prekida isporuke i BiH ima priliku iskoristiti svoj položaj", kaže Trhulj.
Ugovori s Hrvatskom
Tu ideju realnijom čini to što su hrvatski Plinacro i BH Gas već potpisali predugovor koji predviđa gradnju tri plinske konekcije. Prva je locirana kod Slavonskog Broda prema Zenici, druga kod Bihaća, a treća kod Zagvozda i Imotskog prema Posušju ili od Ploča prema Mostaru. Bivši čelnik BH Gasa Almir Bečarević, smatra da bi to značilo i stabilnost plinskog sektora BiH. "Bilo koja konekcija s Hrvatskom omogućava nam potpunu energetsku stabilnost kada je riječ o plinskom sektoru, a terminal na Krku nam daje mogućnost kupnje plina od drugih isporučitelja", tvrdi Bečarević. Kako je najavljeno, LNG terminal na Krku, u najboljem slučaju, mogao bi da početi s radom krajem 2017. do kada bi i BiH trebala završiti svoj dio posla.
Prednost Hercegovini
"Uz dva entitetska ministarstva i Vijeće ministara morat će se intenzivno uključiti da bi se iskoristila priliku za BiH, posljednjih godinu i pol dana stalno smo održavali kontakte s potencijalnim investitorima dokazujući ekonomsku opravdanost izgradnje jednog ovakvog plinskog pravca i tu priču sada treba realizirati", objašnjava ministar Trhulj. U ovom trenutku, kako piše Indikator.ba, navodeći mišljenje stručnjaka, opcija konekcije iz pravca Hercegovine ima više šansi i mogla bi biti prva koja će se graditi. Nekoliko kompanija na području Mostara želi plin, a pokraj Mostara planira se gradnja plinske termoelektrane.U Srbiji, koja je najviše izgubila obustavom Južnog toka, potpredsjednica vlade Zorana Mihajlović izjavila je da se ubrzano radi na izgradnji plinovoda Niš-Dimitrovgrad prema Bugarskoj, te da je on mogućnost da se Srbija kasnije priključi na Transjadranski plinovod (TAP), odnosno na Grčku i kasnije možda i na plinovod koji grade Rusija i Turska. TAP-om bi azerbajdžanski plin trebao preko Turske, Grčke i Albanije, došao do Italije.
Južni tok
Bugari se i dalje nadaju
Bugarska će zahtijevati od Europske komisije dozvolu da nastavi s projektom Južni tok, ali uz primjenu europski pravila, rekao je u ponedjeljak bugarski premijer Bojko Borisov. "I dalje vjerujem da će plinovod Južni tok proći kroz Bugarsku jer je koristan za zemlju. Neizravni prihodi od projekta bit će veći od tranzitnih taksi vrijednih 400 milijuna eura", rekao je Borisov na izvanrednoj sjednici parlamenta. Kako je poznato, ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da Rusija ne može nastaviti s projektom Južni tok jer je Bugarska odbila gradnju podvodnog cjevovoda na svojoj teritoriji.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu