Bosna i Hercegovina ne bi trebala uvoditi dodatne mjere zaštite svog tržišta za mlijeko koje se uvozi iz Europske unije, što se odnosi i na Hrvatsku iz koje je taj uvoz najveći, no morala bi inzistirati na zadržavanju već postojećih zaštitnih mjera bez obzira na traženja iz Bruxellesa da se one ukinu, ocijenio je u srijedu ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović.
Odgovarajući na pitanja zastupnika u Zastupničkom domu parlamenta BiH, Šarović je upozorio kako će i nove vlasti u BiH biti suočene s inzistiranjem EK da se dopusti neograničeni uvoz mlijeka te da bi time mogao biti uvjetovan cijeli Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SAA), odnosno Privremeni trgovinski sporazum kojega na temelju tog dokumenta BiH ima s EU. "Ulaskom Hrvatske u EU BiH je zadržala zaštitne mjere na mlijeko i one su danas 10% na uvoznu cijenu plus 0,25 ili 0,15 odnosno 0,10 KM ovisno o razini mliječne masti", podsjetio je Šarović odgovarajući na pitanja što će BiH učiniti nakon što su od 1. travnja unutar EU ukinute kvote za proizvodnju mlijeka.
"Svoju energiju moramo usmjeriti na to da ove zaštitne mjere ostanu na snazi s obzirom da EK inzistira da se uvedu promjene SAA odnosno Privremenog trgovinskog sporazuma", kazao je Šarović. Ranije Vijeće ministara BiH odbilo je zahtjeve iz Bruxellesa za prilagodbom Privremenog trgovinskog sporazuma kako bi se on primjenjivao i na Hrvatsku kao novu članicu EU. Bit tog zahtjeva je da se hrvatskim proizvođačima omogući bescarinski uvoz u BiH po kriterijima koji važe za druge članice EU.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu