Bosna i Hercegovina i Srbija otvorit će zajedničko predstavništvo u Istanbulu, najavio je potpredsjednik vlade Srbije Rasim Ljajić, nakon sastanka krajem prošlog tjedna u Sarajevu s Mirkom Šarovićem, zamjenikom predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH.
Ministri su razgovarali i o tome kako će poboljšali ekonomsku suradnju dvije zemlje, ali i zajednički nastupiti na trećim tržištima, te je predloženo pokretanje nekoliko zajedničkih turističkih projekata. "Ocjenjujemo da bi gopodarska suradnja dvije zemlje mogla biti još uspješnija. Sadašnji obujam robne razmjene od milijardu i 500 milijuna eura može biti veći i mislim da će ova godina biti rekordna u oba smjera. BiH je treće izvozno tržište za naše proizvode i robe, vrlo važan vanjskotrgovinski partner, ukupno na četvrtom mjestu posle Italije, Njemačke i Rusije", rekao je Ljajić.
U rujnu će se, kaže Ljajić, vjerojatno otvoriti zajedničko trgovinsko i turističko predstavništvo Srbije i BiH u Istanbulu. "Otvara se mogućnost, prema sporazumu koji imamo s Turskom, da koristimo sva BiH predstavništva, njih oko 15 diljem svijeta, što je prilika za naše poduzetnike da uđu na nova tržišta. Predložili smo i neke zajedničke turističke projekte. U planu je biciklistička tura Beograd-Sarajevo-Dubrovnik. Želimo osmisliti projekt i prikupiti dokumentaciju da bi se natjecali za sredstva EU", dodao je Ljajić.
On je objasnio da postoji želja da se u BiH i Srbiju privuče što veći broj kineskih turista, kojih godišnje u svijetu imao oko 100 milijuna. "Razgovarali smo i o pitanju necarinskih barijera s kojima se suočavaju poduzetnici iz BiH u Srbiji, kao što je izvoz proizvoda Mittala iz Zenice i nova uredba vlade Srbije koje se odnosi na proizvode te kompanije", rekao je Šarović. Tu su, naveo je Šarović, i problemi bosanskohercegovačkih tvrtki koje prerađuju bijelo meso prilikom izvoza u Srbiju, zbog neusklađenosti laboratorijskih nalaza.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu