Trenutno se u SAD-u održavaju javne konzultacije o dizajniranju zatvora. S jedne strane arhitekti predvođeni Raphaelom Sperryjem vode kampanju kojom bi američki institut arhitekata zabranio svojim članovima dizajniranje samica i komora za izvršavanje smrtnih kazni. S druge strane Deanna VanBuren, ravnateljica dizajnerske kompanije FOURM design studio, promiče program koji bi dizajniranjem zatvora pomogao utjecati na bolju reintegraciju bivših kažnjenika u društvo, piše portal Archdaily.com.
Naime, SAD je s početkom 70-ih godina krenuo u strategijsko sprečavanje zloupotrebe droge. Navedena strategija je rezultirala povećanjem broja zatvorenika za 500%. Također, SAD ima velik broj prekršitelja koji se nisu uspješno reintegrirali u društvo, iako je velik broj osuđenika, njih 92%, odslužilo barem jedanput kaznu zbog nenasilnih djela.
Zatvor u kojem bi kažnjenici mogli pohađati nastavu
Student Glen Santayana, osmislio je projekt PriSchool, kompleks koji bi riješio problem reintegracije bivših zatvorenika te smanjio vjerojatnost da osoba ponovi delikt. U kompleks bi se integrirala kriminološka škola sa zatvorom i mjesnom ustanovom. Tako bi se kažnjenik, koji izvršava kaznu zbog nenasilnih činova poput posjedovanja droge socijalizirao odlazeći u obrazovnu ustanovu. Kažnjeniku bi se omogućilo da poboljša kognitivne stimulante i da se koncentrira na određene tematike, pomoću odgojnog-edukacijskog programa.
PriSchool bi se trebao sastojati od četiri zasebne zgrade (fotografije pogledajte ovdje). U prvoj bi zgradi bila škola za kriminologiju, zatim zatvor te zgrada za kažnjenike kojima je skraćena kazna. Naposljetku, pri kraju kompleksa će se smjestiti i mjesna ustanova.
Međutim, radikalni pristup Santayane nije u skladu s američkim viđenjem kako bi osuđena osoba trebala izvršavati kaznu, iako je evidentno da Amerika ima već dugi niz godina problema s “prenatrpanim” zatvorima i porastom broja zatvorenika.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu