Neuspješni izbori za novog predsjednika u talijanskom parlamentu pomrsili su račune premijeru Mariju Draghiju kojeg sada čeka vrlo nemirno političko more, smatraju tamošnji analitičari.
Situacija je tim izazovnija jer bi vlada u Rimu vrlo skoro trebala pokazati učinke reformi koje su preduvjet za povlačenje ukupno 200 milijardi eura europskog novca za oporavak od krize izazvane pandemijom.
U tom kontekstu razvoj političke situacije u Italiji pomno će se pratiti i u Bruxellesu s obzirom da će uspjeh talijanskog oporavka biti presudan za budućnost daljnje europske financijske integracije.
Prijetnja urušavanja
Sadašnji 80-godišnji predsjednik Sergio Mattarella prihvatio je u subotu još jedan mandat na toj dužnosti s obzirom da se prošlotjedno glasovanje u sedam krugova o novome čelniku Talijanske republike u parlamentu pokazalo potpuno besplodnim. Međutim, takav rasplet nimalo ne odgovara Mariju Draghiju koji se prije početka glasovanja smatrao za favorita.
No, nije izabran jer su se glavne stranke pribojavale da bi Draghijev odlazak na novu dužnost urušio trenutnu vladajuću koaliciju koju čekaju parlamentarni izbori za manje od godinu dana.
Kako piše Reuters, Draghi bi se sada mogao naći pod pritiskom članova svoje vrlo široke koalicije da se vlada dodatno zaduži kako bi umanjila pritisak rastućih cijena energije za kućanstva i gospodarstvo.
K tome, vladajuća koalicija i dalje ne može naći zajednički jezik oko mirovinske reforme. Valja podsjetiti kako se Italija obvezala Europskoj komisiji da će do kraja godine usvojiti stotinjak reformskih mjera zauzvrat povlačenja 200 milijardi eura iz europskog fonda za oporavak. Analitičari smatraju da je uspjeh talijanskog plana za oporavak i otpornost ključan za perspektivu budućeg zajedničkog zaduživanja Europske unije.
Istovremeno, koronavirus i dalje hara zemljom. Analitičari smatraju da će financijska tržišta vjerojatno pozdraviti zadržavanje statusa quo s obzirom da Draghi i dalje može računati na predsjedničku podršku vladi.
Kako smatra Francesco Galietti, direktor tvrtke za politički konzalting Policy Sonar, novi Mattarellin mandat zasjenjuje činjenicu da se vodeće stranke nisu uspjele dogovoriti oko njegova nasljednika.
“Treba vidjeti hoće li se ključni sastojak Draghijeve vlade – široka koalicija stranaka i s ljevice i desnice – zadržati kroz nekoliko tjedana. Ako neće, situacija će se rapidno pogoršati”, ocjenjuje Galietti.
Vlada – još snažnija?
Osim vodećih stranaka s lijevog i desnog centra, sadašnju koaliciju tvori i populistički Pokret 5 zvijezda (M5S) te krajnje desna Liga, uz nekoliko manjih stranaka. Izbori za predsjednika pokazali su da je koalicija oštro podijeljena s obzirom da je Demokratska stranka (PD) lijevog centra podržala Draghijevu kandidaturu, a Liga i M5S bili su protiv.
Hoće li se ova podjela odraziti na buduće funkcioniranje Draghijeve vlade, pokazat će idući mjeseci. Dio talijanskih političara smatra da će koalicija iz ovoga izaći – još snažnija.
Takav stav iznio je novinarima u subotu Enrico Letta, čelnik PD-a. “Mislim da će biti manje želje među strankama da ‘označe’ svoj teritorij i kopaju rovove prema ostalima”, ocijenio je Letta.
S druge strane, dio članova Lige nezadovoljan je što je njihov lider Matteo Salvini neprestano mijenjao prijedloge za kandidate, da bi na kraju podržao ideju o Mattarellinu ostanku.
Štoviše, ministar industrije iz redova Lige Giancarlo Giorgetti čak je u subotu spominjao moguću ostavku, da bi kasnije ipak od nje odustao. Veteran talijanske politike, Pier Ferdinando Casini – uz Draghija jedan od favorita u izborima za predsjednika – izjavio je kako su politički odnosi tijekom izbora pokazali kako je vlada nesumnjivo oslabljena.
“Nadam se da će stranke sada udvostručiti podršku Draghiju, i to za manje od godinu prije izbora.. No, bojim se da se to neće dogoditi”, kazao je Casini za Corriere della Sera.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu