Čelnik talijanskog desnog centra Silvio Berlusconi povukao je u subotu svoje ministre iz vladajuće koalicije time praktički oborivši vladu premijera Enrica Letta i uvodeći treće po veličini europsko gospodarstvo u kaos. Naime, Letta je u petak kasno navečer zaprijetio da će podnijeti ostavku ne dobije li njegov kabinet jasnu parlamentarnu potporu na glasanju idući tjedan.
Njegovo upozorenje izrečeno je pošto vlada nije uspjela odobriti važne proračunske mjere. Lettina vlada nestabilna je koalicija njegove stranke i stranke bivšega premijera Silvija Berlusconija. Berlusconi bi zbog presude za financijske malverzacije mogao izgubiti mjesto u Senatu, a njegovi pristalice kažu kako će on u znak prosvjeda onda istupiti iz vlade.
MMF
Napetosti između koalicijskih partnera glavni su ekonomski rizik u Italiji
Ne da se ucjenjivati
"Ne kanim šepati ni biti meta stalnih prijetnja", rekao je Letta u priopćenju nakon vladina sastanka u petak kasno navečer. "Ili ćemo ići naprijed i interese države i građana staviti na prvo mjesto, ili ovo iskustvo ovdje završava", rekao je.Objava koja će vjerojatno voditi ili novim izborima ili formiranju nove koalcije dolazi dan nakon što je Letta zatražio od Berlusconijeve stranke da ga podrži u glasovanju o povjerenju u parlamentu nakon tjedana napetosti.U petak vlada nije uspjela usuglasiti se oko ključnih mjera kako bi se proračunski deficit doveo u okvire koje propisuje Europska unija dovodeći krhku koaliciju tradicionalnih protivnika s ljevice i desnice do skoro potpunog pucanja.
"Odluka premijera Enrica Lette da zamrzne vladine aktivnosti…je ozbiljno kršenje sporazuma na kojem je ova vlada formirana", rekao je u priopćenju Berlusconi, pravdajući svoj prkosni i iracionalni potez vladinim planiranim povećanjem PDV-a.Ostavka ministara još će više odgoditi reforme u Italiji koja već dvije godine trpi recesiju, ima dva bilijuna eura javnoga duga, odnosno 130 posto BDP-a i nezaposlenost mladih od 40 posto. Štoviše, i Međunarodnui monetarni fond (MMF) upozorio je da bi politička pat pozicija u Italiji mogla gurnuti zemlju u još dublju recesiji. "Napetosti između koalicijskih partnera glavni su ekonomski rizik u Italiji. Ako tržišta ponovno izgube povjerenje to bi moglo imati dalekosežne posljedice", prenosi Bloomberg upozorenje MMF-a.
Talijanske metastaze
U svojem posljednjem izvješću, objavljenom 4. srpnja, MMF je procijenio kako će se talijansko gospodarstvo ove godine smanjiti 1,8 posto, no već se iduće godine očekivao rast od 0,7 posto. Proračun kojeg je predložio talijanski premijer Letta, računao je ove godine s padom BDP-a od 1,7 posto, no zato je iduće godine projecirao rast od jedan posto. Lettina vlada je također očekivala kako će se u posljednjem tromjesečju ove godine konačno prekinuti dvogodišnje recesije.Kriza vlasti u Italiji i mogućnost raspisivanja prijevremenih parlantarnih izbora, mogla bi ozbiljiti strahove ulagača zabrinutih za budućnost eura. Naime produbljivanje problema u toj zemlji moglo bi izazvati nove probleme na tržištu obveznica diljem eurozone, koje se stabiliziralo nakon što je predsjednik Europske središnje banke Mario Draghi u srpnju obećao kako će učiniti sve što može kako bi se obranila zajednička europska valuta.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu