Njemačka vlada namjerava na svom teritoriju dopustiti korištenje hidrauličnog frakturiranja, kontroverzne metode dobivanja prirodnog plina, kako bi smanjila ovisnost o ruskom plinu i unaprijedila konkurentnost njemačkog gospodarstva. Prema navodima The Financial Timesa, odobrenje bi moglo biti na snazi najranije sljedeće godine. Za dopuštenje korištenja frackinga najviše su zainteresirane njemačke tvrtke koje i snažno lobiraju za takvo rješenje argumentirajući da bi jeftini plin iz škriljevca donio prednost pred američkim tvrtkama koje već uveliko uživaju blagodati jeftinog energenta.
Bune se pivari
Detalji nove regulative sadržani su u pismu koje je ministar gospodarstva Sigmar Gabriel poslao odboru za proračun Bundestaga, a u kojem između ostaloga stoji da će odobrenje frackinga morati dati regionalne agencije za gospodarenje vodama. To i ne čudi s obzirom na narav te tehnologije. Hidrauličko frakturiranje je naziv za tehnologiju kojom se u bušotine pod tlakom upumpava mješavina kemikalija, vode i pijeska koja razbija stijene i omogućuje jednostavno dobivanje plina. Toj metodi se protive zaštitari okoliša tvredći da da devastirajuće djeluje po okoliš, ponajviše zbog kemikalija koje se koriste u SAD-u, domovini te metode eksploatacije plina. Štetan utjecaj na okoliš dokazala su posljednja istraživanja, pa Nijemci, prema trenutno dostupnim informacijama, neće dopustiti korištenje te tehnologije u vodozaštićenim područjima.Procijenjene njemačke rezerve plina iz škriljevca kreću se oko 2,3 bilijuna kubičnih metara.
2,3bilijuna
kubičnih metara plina iz škriljevca procijenjena su njemačke rezerve
To su značajno manje rezerve od procijenjenih u Francuskoj i Poljskoj, ali su ipak i više nego dovoljne za zadovoljavanje dugoročne domaće potražnju. Većina ležišta nalazi se u sjevernim njemačkim pokrajinama. Glasnovornik njemačke udruge poslodavaca odbio je komentirati navode o vladinu dopuštanju frackinga jer udruga nije dobila službenu potvrdu. Ipak, nije propustio podsjetiti medije na prijašnje priopćenje udruge u kojem stoji da je najvažnija lekcija iz zapadnih tenzija s Rusijom kako se Njemačka mora pouzdati u svoje vlastite izvore sirovina. "Korištenjem hidrauličkog frakturiranja Njemačka može zadovoljiti 35 posto potrošnje plina iz domaćih izvora", stoji između ostaloga u tom priopćenju. No, nisu svi njemački poslodavci ludi za hidrauličkim frakturiranjem pa se zbog mogućnosti zagađivanja voda žestoko protive pivari. Međutim, izgleda kako su hidrauličkom frakturiranju naklonjeni i na europskoj razini. Naime, europski povjerenik za energetiku Günther Öttinger pozvao je europske vlade da dopuste pokazne projekte na svom teritoriju kako bi se diverzificirali europski izvori energije.
Novo vrijeme, nova pravila
Tako Europa, a i Njemačka, sve više napušta filozofiju zelenih izvora energije, poput biodizela. Gorivo koje je do prije nekoliko godina smatrano rješenjem za smanjenje stakleničkih plinova polako pada u drugi plan. Porezne olakšice na biogorivo se smanjuju, a uskoro će proizvođači biodizela morati dokazivati da je njihovo gorivo 35 posto manje štetno od uobičajenog goriva.Kako za Deutsche Welle kaže Frank Brühing iz njemačke udruge proizvođača biogoriva, problem je u tome što će se zbrajati ukupna emisija ispuštenih stakleničkih plinova tijekom proizvodnje biogoriva. Preciznije rečeno, u računicu će ulaziti i gnojenje biljaka koji se koriste u proizvodnji, poput uljane repice, zatim emisija ispuštena u prijevozu sirovine i na kraju emisija iz samog proizvodnog procesa. Prema procjenama udruge, takav izračun mogao bi prepoloviti prodaju biogoriva.
Biogorivo
Neočekivani pad popularnosti
Pad popularnosti biogoriva započeo je još 2007. kada je velika količina poljoprivrednih površina korištena za uzgoj kultura za proizvodnju biogoriva, umjesto za prehranu ljudi. To je pak dovelo do snažnog rasta cijena hrane. Na kritike koje su pljuštale sa svih strana proizvođači biogoriva odgovorili su jednostavnim podatkom – za uzgoj kultura za biogorivo koristi se tek 3,5 posto obradivih površina u svijetu. Inače, u posljednjih 10 godina proizvodnja biogoriva u svijetu se upeterostručila, javlja Deutsche Welle.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu