Glavni grad Austrije je 2011. godine usvojio prvu okvirnu smart city strategiju kako bi stanovnici Beča, kojih je danas gotovo 1,9 milijuna, živjelo bez da pretjerano opterećuju okoliš i resurse. Ova okvirna strategija nedavno je i aktualizirana, a cilj bečke gradske uprave je do 2030. godine prepoloviti emisiju stakleničkih plina za 30 posto, a do 2050. godine, u usporedbi 2005., smanjiti emisiju za 85 posto. Osim toga je cilj krajnju potrošnju energije po stanovniku smanjiti do 2030. za 30 posto, dakle za 50 posto do 2050. godine, dok bi ekološki otisak po glavi stanovnika do 2030. trebao biti smanjen za jednu trećinu, odnosno za pola do 2050. godine.
Bečka strategija je usklađena sa 65 ciljeva konkretnih pojedinačnih ciljeva UN-ova Programa održivog razvoja koji će se postepeno ostvarivati do 2030., odnosno 2050. godine, a između ostalog uključuju energetiku, mobilnost, obrazovanje i istraživanja. Beč će, u borbi protiv klimatskih promjena, ove i sljedeće godine izdvojiti čak osam milijuna eura za sadnju novih stabala u cijelom gradu. Novi ciljevi navedene strategije odnosi se i na digitalizaciju, socijalnu inkluziju te uključivanje građana u procese odlučivanja, a poglavito na zaštitu klime s obzirom na to da će, prema novim istraživanjima, globalno zatopljenje pogoditi 28 glavnih gradova svih država članica Europske unije te Moskvu, Oslo i švicarski Zürich.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu