Istraživanje BBCa- pokazalo je da raseljene obitelji u sirijskim kampovima mole za donacije na TikToku, dok kompanija uzima do 70% prihoda. Kako piše BBC, djeca satima prenose uživo na ovoj aplikaciji, moleći za digitalne darove u gotovini. Ekipa BBC je uočila streamove koji zarađuju i do 1000 dolara (900 funti) po satu, ali su i otkrili da su ljudi u kampovima dobivali samo mali dio toga.
Iz TikToka pak poručuju da će poduzeti hitne mjere protiv “izrabljivačkog prosjačenja”. Iz tvrtke napominju kako ova vrsta sadržaja nije dopuštena na njihovoj platformi te kako je njihova provizija od digitalnih darova znatno manja od 70 posto. Ipak, odbili su potvrditi točan iznos.
U kampovima na sjeverozapadu Sirije, BBC je otkrio da su taj trend omogućili takozvani “TikTok posrednici”, koji su obiteljima davali telefone i opremu zahvaljujući kojoj mogu emitirati uživo. Posrednici su za BBC rekli da su radili s agencijama povezanima s TikTokom u Kini i na Bliskom istoku, koje su obiteljima omogućile pristup TikTok računima. U pitanju su agencije koje su dio TikTokove globalne strategije za regrutiranje livestreamera i poticanje korisnika da provode više vremena u aplikaciji.
U sklopu istraživanja BBC je pet mjeseci pratio 30 TikTok računa koji su emitirali uživo iz sirijskih kampova za raseljene osobe i izradio računalni program za prikupljanje informacija s njih. Budući da TikTok odbija reći koliko uzima od darova, BBC je proveo eksperiment kako bi pratio kamo ide novac.
Novinar iz Sirije kontaktirao je jednu od agencija povezanih s TikTokom rekavši da živi u kampovima. Dobio je račun i krenuo s emitiranjem uživo, dok je osoblje BBC-ja u Londonu TikToku slalo darove u vrijednosti od 106 dolara s drugog računa. Na kraju prijenosa uživo stanje na sirijskom testnom računu iznosilo je 33 dolara. TikTok je uzeo 69% vrijednosti darova. Preostala 33 dolara od BBC-jeva poklona od 106 dolara smanjena su za dodatnih 10% kada su ih povukli iz tamošnje trgovine za prijenos novca. TikTok posrednici uzeli bi 35% ostatka, ostavljajući obitelj sa svega 19 dolara.
Hamid, jedan od TikTok posrednika u kampovima, rekao je za BBC da je prodao svoju stoku kako bi platio mobilni telefon, SIM karticu i wi-fi vezu za rad s obiteljima na TikToku. Sada emitira s 12 različitih obitelji, nekoliko sati dnevno. Hamid ističe da koristi TikTok kako bi pomogao obiteljima da zarade za život. Kako tvrdi, on im isplaćuje većinu zarade, umanjenu samo za njegove tekuće troškove.
TikTok influencer i bivši profesionalni igrač ragbija Keith Mason donirao je 300 funti (330 dolara) tijekom prijenosa uživo jedne obitelji i potaknuo svojih gotovo milijun pratitelja da učine isto. Kada su mu s BBC- a priopćili da je većinu tih sredstava uzela društvena mreža, rekao je da je to “smiješno” i “nepošteno” prema obiteljima u Siriji.
“Morate imati malo transparentnosti. Za mene je to vrlo pohlepno. To je pohlepa”, poručuje Mason.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu