Godinama je stambeni kompleks Mar de Canet u ovom priobalnom gradu južno od Barcelone zjapio prazan kao još jedna žrtva kraha na tržištu nekretninama zbog kojega je ova zemlja danas prepuna gradova duhova i poludovršenih građevinskih projekata.
No odnedavna je bazen u Mar de Canetu prepun djece, a šareni ručnici za plažu suše se na gotovo svakom balkonu. Naime, 308 stambenih jedinica u Mar de Canetu prošlog je proljeća prodano za manje od 30 dana, a uglavnom su ih ugrabili Španjolci željni dobre pogodbe kojoj nisu mogli odoljeti – vikendica za upola manje novca nego što na tržištu vrijede slične nekretnine. Banke, koje u posjedu imaju golemu količinu kapitala u nekretninama, a nudile su ih uz vrlo male popuste, konačno su počele spuštati cijene u žurbi da se riješe dužnosti pazitelja i domara. Španjolci koji još uvijek imaju posao sretni su kao mala djeca i s nestrpljenjem hrle u kupnju.Nitko ne očekuje da će španjolski teret i zaostatak kada je riječ o nekretninama uskoro nestati. U toj državi ima 1,2 milijuna neprodanih, a novoizgrađenih stambenih nekretnina. A Španjolska još nije ni izbliza riješila nered u svojim financijama.
No na iznenađenje mnogih, Španjolci nisu izgubili strast prema kupnji nekretnina po povoljnoj cijeni. Na prvi dan prodaje stanova u Canetu ovdje se pojavilo toliko ljudi da su Jesús Martínez i njegova supruga, koji su u to vrijeme bili na poslu i planirali u razgledavanje otići sljedećeg dana, nazvali roditelje i uputili ih neka žurno pođu tamo i izvršene ponudu u njihovo ime. Kupili su dvosobni stan s terasom i parkirnim mjestom za 92.000 dolara. "Cijene nikada nisu bile tako niske. A sve se odvilo u samo dva dana", priča Jesús Martínez, koji kao da još uvijek nije došao k sebi od uzbuđenja.Tijekom građevinskog procvata banke su šakom i kapom izdavale zajmove kako građevinskim tvrtkama, tako i kućevlasnicima te na početku gospodarske krize 2008. završile s gomilom neotplativih dugovanja. Stručnjaci navode kako su banke isprva uradile sve u svojoj moći kako bi umanjile te gubitke, uključujući i uklanjanje spornih nekretnina s tržišta da sve manja vrijednost tih nekretnina ne bi bila službeno zabilježena.
Čak i nakon brojnih revizija, većina stručnjaka slaže se da se i dalje ne mogu utvrditi istinski razmjeri tih loših kredita, a zbog recesije koja ovdje vlada, oni se nastavljaju gomilati. Središnja banka Španjolske u rujnu je objavila kako se u 9,9 posto bankarskih zajmova u državi kasni s otplatom, što je porast sa 9,4 posto u odnosu na prethodni mjesec. Međutim, u posljednjih nekoliko mjeseci mnoge su banke bile primorane na otpis dugova, čime su pripremile put za rasprodaju i iznimno povoljne cijene. Malo izvan Madrida nalazi se Sese?a, najpoznatiji španjolski grad duhova, koji je još od kraha 2008. zjapio prazan. A onda je prije nekoliko mjeseci banka Santander, vlasnica 500 ondašnjih stambenih jedinica, počela drastično rezati cijene. Do siječnja je oglašavala preostale stambene jedinice po cijeni od trećine njihove početne vrijednosti. Nakon toga, u rujnu, banka Banesto na svojoj je internetskoj stranici Casaktua.com oglasila prodaju 1800 stambenih jedinica uz popust od 80 posto. "Ovo je godina u kojoj se moramo suočiti sa stvarnošću", kaže Fernando Encinar, jedan od vlasnika tvrtke za prodaju nekretnina Idealista.com. Broj novih hipoteka isti je kao i 2011. No stručnjaci tvrde da su za to zaslužne banke koje nude tako velike popuste. Ne smatraju baš svi da je ova rasprodaja tako dobra stvar. Neki sumnjaju da banke brzom i jeftinom prodajom svoje imovine srljaju u nove nevolje. Tvrde da u značajnom broju slučajeva banke klijentima nude jednostavno ostvarive hipotekarne zajmove te da pritom ne obraćaju detaljnu pozornost na njihovo financijsko stanje.
Nadalje, mišljenja su da sposobnost bankarskog sektora da tako lako dijeli kredite smješta u vrlo nepovoljan položaj privatne građevinare koji još nisu bankrotirali, kao i Španjolce koji pokušavaju prodati vlastite nekretnine. U brdašcima iznad odmarališta Marbella građevinska tvrtka Inmobiliaria del Sur već četiri godine pokušava prodati 48 luksuznih apartmana u kompleksu Alminar de Marbella. Ali kompleks je i dalje prazan, bez obzira na 35postotni popust. "Mi ne možemo dobiti zajam", kaže Eafael Torres Claros, prodajni agent tvrtke Inmobiliaria del Sur. "Banke ne daju zajmove ni našim kupcima." Bankari priznaju kako im mogućnost izdavanja hipotekarnih zajmova pomaže u prodaji. Ali tvrde i da su počeli paziti kome ih izdaju. Navode da banka ima koristi čak i ako neki kupac prestane otplaćivati zajam jer će veliki hipotekarni zajam neke građevinske tvrtke zamijeniti za gomilu manjih, od kojih će se veći dio otplatiti. "Čak i ako ne plate svi", kaže Carlos Bode Vallespín, upravitelj odjela za nekretnine u Banco Sabadell, "većina će ipak platiti. A platit će i poreze, i održavanje te nekretnine." Rafael Valderrábano s web stranice Basicohomes.com kaže: "Oni jako bogati izvukli su novac iz zemlje, ali prosječni Španjolac i dalje smatra da je nekretnina najsigurnije ulaganje."
Suzanne Daley; Rachel Chaundler pridonjela izvještaju
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu