Banke Bajroviću: Vrati novac iz Cipra i Lihtenštajna

Autor: Ante Pavić , 13. listopad 2013. u 22:01
Bajrovića nije uništio pad prodaje odjeće već ulaganja u nekretnine, prije svega u hotele u Sloveniji/Saša Despot/ŽURNAL24/PIXSELL

Sportina se širila i na Zagreb i Split, a vrijednost Bajrovićevih ulaganja u Hrvatsku iznosila je sedam milijuna eura.

Poslovni imperij Bahtijarija Bajrovića, vlasnika Sportine čije su trgovine poznate u svim zemljama regije nalazi se pred slomom, piše slovenski list Finance.

Čini se da je 18 banaka koje istupaju kao Bajrovićeve vjerovnice odbilo njegov zahtjev za novu posudbu i prolongiranje vraćanja prve rate duga od 100 milijuna eura. 

Uvjetna kazna
Banke ne vjeruju da im Bajrović može vratiti dug. Balkanski tajkun koji je u slučaju Bavčar-Šrot osuđen na osam mjeseci uvjetne zatvorske kazne, od banaka je dobio i neke uvjete koje mora ispoštovati. Banke traže da Bajrović vrati novac kojega je pospremio u porezne oaze na Cipru i Lihtenštajnu. Osim toga traže konsolidaciju njegovih društava pod revizorskim nadzorom i imenovanje prokurista jer su izgubile povjerenje u njega.

 

1700radnika

zapošljava Bajrović u cijeloj regiji

Bahtijarević je vlasnik i Mana mode pa je sa svojim kompanijama dominirao u prodaji tekstilnih proizvoda u zemljama bivše Jugoslavije. U Hrvatskoj je, primjerice, sa svoje dvije kompanije bio broj jedan s prihodom većim od pola milijardi kuna 2011. godine. Sportina je prije dvije je godine, nakon Beograda i Ljubljane, u Zagrebu i Splitu ambicizno otvarala svoje trgovine XYZ Premium Fashion Store u kojima se mogu naći neki od najluksuznijih modnih brendova poput Armanija, Burberryja, D&G-a. Vrijednost ulaganja u Hrvatskoj iznosila je sedam milijuna eura. Prodaja desetaka robnih marki odjeće, koju Bajrovićeva mreža distribuira u više država, do sada je bila iznimno profitabilna.

Bajrović nije upao u probleme zbog smanjenja potražnje za odjevnim predmetima kao što bi se to moglo očekivati s obzirom na cikličnu prirodu tekstilnog sektora. Pokopala su ga ulaganja u nekretnine, prije svega u hotele u Sloveniji, koje je realizirao preko grupe Condor Real. Banke sada traže da napravi plan prodaje tih nekretnina kako bi im vratio dug. Riječ je o tri hotela: Ribno, Krim i Vila Prešeren, hostel Vila Viktorija pod Stražo, poslovne zgrade, skladišni prostori i zemljište na Bledu. Bajrović bankama još uvijek nije odgovorio kojih će se nekretnina riješiti i kada. Procjenjuje se da nekretnine u vlasništvu njegovog Condor Reala vrijede ukupno 45,9 milijuna eura. 

Isprepletene tvrtke
U revizorskoj kući Deloitte naveli su za Sportinu i Condor Real da "ukoliko se ne dogovore s bankama, ostaje dvojba o nastavku poslovanja poduzeća". Pritom revizori upozoravaju na moguću isprepletenost Bajrovićevih poduzeća jer su međusobno posuđivali novac koji sada ne mogu vratiti i zato padaju domino-efektom. Bajrovića se redovito može naći na brojnim ljestvicama najbogatijih ljudi u Sloveniji. Tako je u Financeovoj ljestvici najbogatijih Slovenaca 2012. godine zauzeo 23. mjesto s procijenjenim osobnim bogatstvom od 23,9 milijuna eura.

Rast carstva

Zastupnik 70 brendova

Bahtijar Bajrović, osnovao je Sportinu prije prije dvadesetak godina počevši s trgovinom na Bledu koja je funkcionirala i kao veleprodaja. Od sredine devedesetih krenuo je sa zastupanjem važnijih brendova, od kojih su mnogi od i danas pod okriljem Sportine, te s otvaranjem vlastitih trgovina. Danas ima gotovo 250 prodavaonica, više od 200 milijuna eura prometa, lanac kafića, pet hotela i više od 1700 zaposlenih u cijeloj regiji. Sportina je zastupnik više od sedamdeset različitih brendova, od luksuznih do onih nižega cjenovnog ranga.

Komentirajte prvi

New Report

Close