Banka Engleske (BoE) zadržala je referentnu kamatnu stopu na 4,5 posto i upozorila da ne treba pretpostavljati da će je kreatori monetarne politike na Otoku smanjiiti na predstojećim sastancima, s obzirom na to da britanskom i globalnom gospodarstvu prijeti gospodarska nesigurnost.
Odbor za monetarnu politiku BoE-a, uoči eskalacije globalnih trgovinskih napetosti koje su pokrenule Sjedinjene Države, glasovao je 8-1 za zadržavanje kamatne stope, pri čemu je Swati Dhingra, vanjski član Odbora, jedini glasovao za smanjenje od četvrtine postotnog boda.
Ekonomisti koje je anketirao Reuters većinom su predviđali rezultat glasovanja 7-2 za zadržavanje kamatnih stopa.
“Trenutno postoji mnogo gospodarske nesigurnosti”, izjavio je guverner BoE-a Andrew Bailey u priopćenju.
Središnja britanska banka i dalje smatra kako su kamatne stope na putu postepenog smanjenja, no “vrlo pomno će pratiti kako se razvijaju globalna i domaća gospodarstva na svakom od sastanaka o kamatnim stopama, a koji se održavaju svakih šest tjedana”, kazao je Bailey.
Odbor za monetarnu politiku istaknuzo j da i dalje očekuje da će inflatorni pritisci nastaviti popuštati.
Svi ekonomisti, njih 61, koje je anketirao Reuters prije sastanka ožujku, predviđali su da će BoE zadržati kamatnu stopu na 4,5 posto, a da bi sljedeće smanjenje moglo uslijediti u svibnju, s daljnjim smanjenjima u kolovozu i studenom.
Odbor je ponovio da pristupa “postepenom i opreznom smanjenju” kamatne stope dodavši da je nesigurnost u globalnoj trgovinskoj politici porasla nakon što je SAD najavio niz carinskih nameta, a što je druge zemlje potaknulo na protumjere.
Federalne rezerve u srijedu su revidirale prognozu gospodarskog rasta za ovu godinu, podigle projekciju inflacije i upozorile da je nesigurnost koja prijeti gospodarstvu porasla, dok su zadržavši kamatnu stopu.
Također, BoE je istaknuo da su “ostale geopolitičke nesigurnosti porasle“, poput velikih planova Njemačke o zaduživanju, piše Reuters.
Na odluku Odbora utjecalo je i povećanje poreza za poslodavce koje je najavila britanska vlada, a što je vjerojatno uzrokovalo rast cijena u britanskom uslužnom sektoru. Odbor je također spomenuo i ankete koje pokazuju da tvrtke na Otoku planiraju zapošljavati manje.
Usto, britanska središnja banka blago je povećala i predviđanje inflacije za treće tromjesečje ove godine na 3,75%, a što je nešto više od 3,7% koliko je procijenjena u veljači.
Inflacija u Britaniji i dalje je znatno iznad ciljanih dva posto – u siječnju je iznosila tri posto, a zbog čega su kamatne stope snižavane skromnije negoli u eurozoni i SAD-u prošloga ljeta što je dovelo do sporijeg gospodarskog rasta.
Prognoze gospodarskog rasta za prvo tromjesečje 2025. također su povećane na 0,25, s prijašnjih 0,1 posto. Monetarni odbor BoE-a posebnu pozornost pridaje govoru koji će ministrica financija Rachel Reeves održati iduće srijede pri čemu se očekuje da će najaviti smanjenje javne potrošnje.
Ranije u četvrtak švicarski financijski regulatori smanjili su kamatne stope za četvrt postotnog boda, zabrinuti zbog utjecaja trgovinskih ratova na inflaciju i svjetsko gospodarstvo. Švedska je, međutim, ostavila svoje kamate nepromijenjenima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu