Završen je proces preuzimanja Laste te za obnovu i osposobljavanje proizvodnje po standardima koje zahtijeva Europska unija planiramo u tvornicu uložiti 20 milijuna KM (oko 76 mil. kuna)”, rekao je u Čapljini Petar Ćorluka, vlasnik BiH tvornice higijenskog papira Violeta, koja je kupila čapljinsku tvornicu keksa i vafla.
Dovodi Ferrero Rocher
“Svakako mi je najvažnije da Lasta vrati onaj brend koji je imala. U proizvodnju će se uložiti maksimalan trud i sredstva da dobijemo vrhunske proizvode. Pogoni i stanje u kojem je Lasta sada ne zadovoljavaju proizvodnju hrane pa je prvi potez obnova krova, zidova, otvora te podovi, a već su u tijeku pregovori za obnovu s novim tehnologijama i strojevima”, rekao je Ćorluka, javlja službena stranica Grada Čapljine. Prema njegovim riječima, nakon obnove raspisat će se natječaj za radnike, a cilj je “angažirati lokalno stanovništvo koje zna i želi raditi”.
“Moram istaknuti potporu i partnerskih kompanija, kao što su Ferrero Rocher i Barilla koje će nam svakako pomoći svojim znanjem i iskustvom. Blizina željezničke pruge uveliko olakšava komunikaciju za prikupljanje, odnosno nabavu potrebnih sirovina koje su izvan granice naše države. Vjerujem da će Čapljina uskoro mirisati po mirisu najboljeg keksa poznatog u široj regiji”, istaknuo je Ćorluka. Smiljan Vidić, gradonačelnik Čapljine, pozdravio je potez tvrtke Violeta.
“Svakako je ovo neizmjerno važno za Čapljinu i za Lastu, i kao Čapljinac i kao gradonačelnik veselim se će što priča s Lastom pozitivno završiti”, rekao je Vidić, dodajući da se sjeća kada su ga radnici Laste dočekali s viješću da su svi otpušteni. “Tada smo razgovarali i rekao sam im da stečaj ne mora značiti kraj, nego može značiti i novi početak”, objasnio je Vidić.
Proizvodnja u čapljinskom konditoru ugašena je početkom 2017. godine, a radnici, njih oko 150, završili su na uredu za zapošljavanje. Krajem siječnja te godine hrvatska kompanija Zvečevo iz Požege, većinski vlasnik Laste, priopćila je kako u toj hercegovačkoj tvornici keksa i vafla želi zadržati kontinuitet proizvodnje, opstojnost njihovih brendova i proizvoda, kao i radna mjesta. “Tržišne okolnosti kao što su nelojalna konkurencija, razvoj privatnih marki trgovaca i uvoz proizvoda upitne kvalitete, ključni su razlozi nastale situacije, s čime se Lasta, kao poznati proizvođač visokokvalitetnih proizvoda, vrlo teško nosi na tržištu”, rekli su iz Zvečeva.
Neuspješna prodaja 2017.
Iz požeške tvornice uvjeravali su da Lasta neće biti prodana, te da rade na pronalasku rješenja, ali je nekoliko mjeseci kasnije i Zvečevo zapalo u probleme.
Tako je u rujnu 2017. pokušana prodaja Laste. Županijski porezni ured Mostar održao je dražbu imovine tvornice zbog namirenja poreznih obveza. Jedini ponuđač nije ispunio tehničke uvjete, pa je dražba otkazana.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Bravo Ćorluka!
Uključite se u raspravu