“Postoje pokušaji da se naše demokracije destabiliziraju iznutra”, kazala je Baerbock novinarima u Sarajevu, gdje je boravila u službenom posjetu. Učinila je to komentirajući najnoviju krizu u njemačko-ruskim odnosima, temeljenu na optužbama Moskve da su visoki njemački vojni časnici planirali rat protiv Rusije kada su razgovarali o načinu na koji bi se mogao srušiti Krimski most.
Takve tvrdnje iz Moskve uslijedile su nakon objave navoda o tajno presretnutim razgovorima njemačkih časnika.
Baerbock je podsjetila kako su kancelar Olaf Scholz i ministar obrane Boris Pistorius već najavili brzu i temeljitu istragu o ovom slučaju, no istaknula je kako je u pozadini cijele navodne afere pokušaj Rusije da skrene pozornost s prave dimenzije rata protiv Ukrajine i njezina civilnog stanovništva koji se vodi svim sredstvima.
Hibridno ratovanje, kako je kazala, rat je narativima i zamjena uloga žrtve i napadača.
“To treba uzeti u obzir vrlo ozbiljno”, kazala je Baerbock.
Ocijenila je kako je stoga cyber sigurnost sada dobila na još većem značaju, a pritom je nužna suradnja svih država-članica EU, no ne samo njih jer su i države koje nisu članice Unije izložene takvim prijetnjama, a posebice one na zapadnom Balkanu.
Podsjetila je kako je Albanija prošle godine bila metom “ogromnog” kibernetičkog napada pa je vjerojatno da će se takvi incidenti ponavljati.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu