Austrijska banka Raiffeisen Bank International (RBI) izvijestila je u četvrtak da je treće tromjesečje zaključila s gubitkom a uteg su bili problemi u Ukrajini i Mađarskoj.
U razdoblju od srpnja do rujna RBI je zabilježio konsolidirani gubitak od 119 milijuna eura. U prethodnom su tromjesečju ostvarili konsolidiranu dobit od 183 milijuna eura, pokazuje poslovno izvješće.
U Ukrajini je bančin gubitak prije oporezivanja u trećem tromjesečju porastao na 116 milijuna eura, s 13 milijuna eura koliko je iznosio u prethodna tri mjeseca, zbog tamošnje političke situacije i pada vrijednosti hrivnje. Povećane su rezervacije za moguće gubitke i otpisana nematerijalna imovina u iznosu od 31 milijun eura.
U Mađarskoj je banka u trećem tromjesečju stavila na stranu 205 milijuna eura za pokrivanje očekivanih troškova zakona prema kojemu banke moraju klijentima vratiti preplaćene iznose deviznih kredita.
U Rusiji, najprofitabilnijem pojedinačnom tržištu RBI-ja, dobit prije oporezivanja pala je u trećem tromjesečju na 100 milijuna eura, sa 127 milijuna u prethodna tri mjeseca.
U slajdovima pripremljenim za telekonferenciju iz RBI-ja su ponovili da očekuju da će najnovije sankcije, s obzirom na kratkoročnu prirodu, tek "u ograničenoj mjeri utjecati na poslovanje". Riječ je o sankcijama koje je Zapad uveo Rusiji zbog navodne potpore separatističkim pobunjenicima u istočnoj Ukrajini.
Banka je povisila prognozu rezervacija za rizike u cijeloj 2014. na 1,8 milijardi eura, s dosada prognoziranih 1,5 do 1,7 milijardi eura, napominjući da bi se taj iznos mogao promijeniti u slučaju zaoštravanja krize između Ukrajine i Rusije.
Ponovili su ujedno da u 2014. očekuju gubitak, ne precizirajući točno koliki, dok u 2015. predviđaju konsolidiranu dobit od nekoliko stotina milijuna eura. Ne planiraju prikupljati dodatni kapital nakon što su početkom godine već prikupili 2,8 milijardi eura.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu