Argentina, osma država u svijetu po veličini teritorija, želi se pridružiti BRICS-u, neformalno bloku zemalja s nekoliko kontinenata, a indijski veleposlanik u Argentini Amarend Khatua izjavio je da su se po tom pitanju pozitivno izjasnili Brazil, Indija i JAR, dok Rusija i Kina zasad razmatraju inicijativu Buenos Airesa.
Dvojbe u vezi s primanjem Argentine u BRICS povezane su s činjenicom da je ekonomija te južnoameričke zemlje opterećena ogromnim vanjskim dugom većim 130 milijardi dolara, a to može biti težak teret za blok. No Argentina je već veliki dobavljač soje za Kinu. Osim toga, Peking ulaže značajna sredstva u izgradnju prekooceanskih koridora i u tom projektu polaže nade u Argentinu. Potencijal uzajamne suradnje Rusije i Argentine također je vrlo velik. Ipak, trgovačka razmjena koja se zaustavila na razini 1,5 do 2 milijarde dolara godišnje, ne zadovoljava ni Rusiju niti Argentinu. "Rusija ima dugotrajne poslovne veze s Argentinom", istaknuo je u intervjuu za Ruski vjesnik zamjenik direktora Instituta za Latinsku Ameriku RAN Boris Martinov i dodao: "Mi smo 1970-ih i 1980-ih godina isporučivali Argentini hidroenergetsku opremu i druge proizvode za strojogradnju. Odnose treba podići na višu razinu.
Problem je u tome što je Rusija bila previše orijentirana na zapadna tržišta. Danas se pokazuje koliko je ta ovisnost nepovoljna", kaže Martinov.Argentini bi sudjelovanje u BRICS-u moglo donijeti financiranje pod povoljnijim uvjetima od onih koje nude druge međunarodne organizacije. Lideri BRICS-a su 2013. postigli dogovor o stvaranju rezervnog fonda od 100 milijardi dolara za osiguranje u slučaju nestabilnosti tržišta. Donesena je i odluka o stvaranju vlastitih financijskih institucija. Prema riječima Vadima Lukova, koordinatora ruskog Ministarstva vanjskih poslova za BRICS, Razvojna banka BRICS-a, koja se formira, a čiji bi opseg aktive trebao iznositi 50 milijardi dolara, namijenjena je zajedničkim proizvodnim ulaganjima.
Inicijativa Moskve
Alternativna rejting agencija
Prema mišljenju ruskih vlasti, vodeće agencije za kreditni rejting pod nepobitnim su utjecajem SAD-a i zato je nužno formirati alternativnu rejting agenciju unutar BRICS-a. Ovu rusku inicijativu već je podržala Kina. Prema podacima RBKDaily, nova agencija mogla bi biti formirana na temelju partnerstva ruske rejting agencije Rusrejting i kineske agencije Dagong Global. Pomoć bi mogla pružiti američka agencija Egan-Jones Ratings.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu