Arapski ulagači žele kupiti najmanje 500 duluma (50 hektara) zemlje na području Hercegovine i za to su angažirali agencije za nekretnine u Sarajevu, doznaje Dnevni list.
S druge strane, agencije za nekretnine za taj su posao angažirale posrednike u Hercegovini. Prema pisanju Dnevnog lista, Arapi su zaposlenicima agencija za nekretnine rekli da zemlju traže kako bi u Hercegovini investirali u proizvodnju organske hrane. Problem je, čini se, jedino početna cijena jer se nudi samo jedna marka (četiri kune) za četvorni kilometar, što se ocjenjuje kao potpuno neprihvatljivo.
232kompanije
u vlasništvu državljana Kuvajta registrirane su u BiH
Tvrtke kao pokriće
Arapski ulagači su posljednjih nekoliko godina pokupovali veliki broj nekretnina u Sarajevu i obližnjim mjestiam i sve više su zainteresirani za kupnju zemljišta u BiH. Prema podacima Ministarstva sigurnosti BiH, u toj državi registrirane su 232 kompanije u vlasništvu državljana Kuvajta, ali mnoge nisu aktivne pa se sumnjalo da služe jedino kao pokriće za dobivanje dozvole boravka i kupnju nekretnina. Informacije istog ministarstva pokazuju da u BiH boravi nekoliko tisuća osoba iz arapskog svijeta. Na sarajevskom području Arapi zemljište kupuju ne samo po rubnim područjima Lepenice već i u općinama Pazarić, Hadžići, skoro sve do Tarčina. Pri tome, za zemljište plaćaju gotovinom, od 15 do 100 tisuća KM po dulumu (1000 četvornih metara).
Tako su u Hadžićima kupci zainteresirani za zemljište oko Žunovnice i Drozgometa u čijoj je blizini i nekadašnja tvrtka Remontni zavod. Poznato je da su pokupovali zemljište u Blažuju i Ilidži, kao i u Oseniku gdje namjeravaju uložiti 50 milijuna dolara u izgradnju rezidencijalnih zgrada s umjetnim jezerom. Arapi su, također, zainteresirani i za kupnju zemlje uz rijeku Bosnu, od Semizovca do Visokog, a već su pokupovali zemljište na putu od Visokog prema Kiseljaku u zaseoku Buci. U općini Ilidža arapski investitori otvorili su turističke i agencije za nekretnine. Na Ilidži su otkupili veliku stambeno-poslovnu zgradu, a stanovi će, navodno, biti izdavani i prodavani samo strancima arapskog podrijetla. Takva navala Arapa uznemirila je i preplašila mnoge u BiH.
Zabrana useljavanja?
Na problem masovnog useljavanja iz arapskih zemalja, a posebno Kuvajta, upozoravao je i Fahrudin Radončić, predsjednik Saveza za bolju budućnost (SBB), dok je bio na mjestu ministra sigurnosti. On je najavljivao usvajanje zakona kojim bi državljanima arapskih zemalja bio zabranjen masovni dolazak u BiH, naseljavanje i kupnja nekretnina. Prema njegovom mišljenju, nije riječ o Kuvajćanima, nego se Kuvajt želi osloboditi imigranata koji su se uselili u tu državu. "Oni im daju novac da kupuju nekretnine po BiH i tako ih uklanjaju sa svog teritorija", tvrdio je Radončić. A još dalje je u strahu od Arapa otišao predsjednika RS-a Milorad Dodik koji je rekao kako "postoje ozbiljni projekti da se iz islamskog svijeta u BiH naseli između 300.000 i 500.000 ljudi koji bi mogli promijeniti sliku BiH".
Otpor doseljavanju
'Naselja za povratnike s ratišta u Siriji i Iraku'
Nedavno su iz srpske stranke SNSD ustvrdili da Arapi kupuju srpsku zemlju u Federaciji BiH te da na njoj grade naselja za povratnike s ratišta u Siriji i Iraku, a moguće je, rekli su, da se "dosele i sirijske izbjeglice". Od nadležnih struktura vlasti zatražili su da to spriječe. Jedno od takvih naselja navodno su Popovići u Ilijašu gdje je 15 hektara zemlje kupljeno od Srba koji su nakon rata napustili ovo područje. Tu se gradi takozvano Arapsko naselje. Akif Fazlić, načelnik Ilijaša, novinarima je rekao da naselje gradi pravna osoba MM United registrirana u Vogošći. "Korisnici ovih objekata bit će oni koji kupe taj objekt i oni koji mogu regularno boraviti u državi BiH", rekao je Fazlić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu