Američki Senat u subotu je objavio izvješće Odbora za financije, koje na 334 stranice razotkriva kako je lijek za dijabetes Avandia, koji proizvodi farmaceutski gigant GlaxoSmithKline, odgovoran za oko 83.000 srčanih udara u pacijenata koji su ga primali od njegove pojave na tržištu.
Senat se poziva na izvješće američke Upravu za hranu i lijekove (FDA) koja je objavila da GSK za nuspojave zna još od 1999., ali i da je, umjesto da “popravi štetu”, poduzeo korake da potkopa stvarne informacije o Avandiji. Senat je tako objavio da je GSK svjesno od javnosti prikrivao rizike koji mogu nastupiti primjenom njihova lijeka. No još je zanimljivije da je Senat oštru opasku uputio i FDA-u navodeći kako “je i sama FDA zanemarila procjene vlastitih stručnjaka koji su u inicijalnim testiranjima lijeka predvidjeli nuspojave poput srčanog udara”. Spomenuto izvješće američkog Senata djelo je posebnog odbora istražitelja koji su dvije godine analizirali gotovo 300.000 stranica dokumenata koji im je dostavio GSK, FDA, ali i neki istraživački instituti koji su se bavili ispitivanjem spornog lijeka. U razotkrivanju afere navodno su im, kako prenosi američka televizijska postaja CNN, pomogli i anonimni “zviždači”, ali i izvori iz farmaceutske kompanije i FDA. “Amerikanci imaju pravo znati da postoje ozbiljni zdravstveni rizici povezani s Avandijom, a na GlaxoSmithKlineu je odgovornost da im to priopći. Pacijenti povjeravaju farmaceutskim tvrtkama zdravlje i živote, a GlaxoSmithKline je zlorabio to povjerenje”, izjavio je demokratski senator Max Baucus, predsjednik senatskog Odbora za financije. S druge strane iz GSK poručuju da nisu krivi za optužbe koje im upućuje američki Senat te tvrde da sigurnost lijeka nije sporna. U priopćenju koje je izdala ta farmaceutska kompanija stoji kako se čak sedam kliničkih istraživanja bavilo proučavanjem kardiovaskularnih rizika njihova lijeka Avandia. Napominju pritom kako nijedno od njih nije potvrdilo da je lijek povezan sa srčanim udarima. Sličnu reakciju kompanija je u svibnju 2005. godine imala i na studiju objavljenu u stručnom medicinskom časopisu New England Journal of Medicine, u kojoj se na osnovi ispitivanja na 28.000 pacijenata tvrdilo da primjena ovoga lijeka u dijabetičara može pojačati mogućnost od srčanog udara, i to za više od 40 posto. Dvije godine poslije američka Uprava za hranu i lijekove također je razmatrala povlačenje lijeka. Međutim, tada je odlučeno da će GSK-ova Avandia ostati na tržištu unatoč studijama koje su upozoravale na kardiovaskularne rizike koji su mogući kod primjene toga lijeka. Ovoga puta izvješće američkog Senata ne spominje pitanje mogućeg povlačenja s tržišta pa će se sudbina Avandije i afere vrlo neugodne za GSK vjerojatno tek naknadno znati. Hrvatske zdravstvene vlasti do zaključenja broja još se nisu oglasile o ovoj temi pa se ne zna kako će i hoće li izvješće američkog Senata uopće imati odjeka u Hrvatskoj te hoće li se eventualno razmatrati povlačenje lijeka za dijabetes s domaćeg tržišta.
Dodatni rizici
GSK upozorio na neke probleme
U ožujku 2007. godine GSK je liječnike i agencije za lijekove ipak upozorio na moguće nuspojave svoga lijeka za dijabetes Avandia. Riječ je bila o suspektnim prijelomima kostiju koji se mogu pojaviti pri primjeni Avandije, koja je utvrđena kroz kliničko istraživanje ADOPT-a.
Mogući prijelomi kostiju
Bolesnici liječeni tada još novim lijekom protiv dijabetesa, upozorili su tada iz GlaxoSmithKlinea, imali su bitno više fraktura šake, stopala i nadlaktica.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu