Sve više američkih kompanija nakon spajanja i preuzimanja seli se u Europu kako bi uštedjeli često i na stotine milijuna dolara zbog povoljnije porezne klime na Starom kontinentu.
Jedan od primjera je američka farmaceutska kompanija Perrigo, koja je preuzela irsku tvrtku Elan te najavila kako će preseliti sjedište u tu europsku državu. Računica im je zapravo vrlo jednostavna – u Irskoj će plaćati 17 posto poreza, naspram 30 posto u SAD-u. Deutsche Bank je izračunao kako će time Perrigo godišnje uštedjeti 118 milijuna dolara. Njihov primjer slijedi i Actavis koji je u svibnju preuzeo Warner Chilcott i koji također seli sjedište na Zeleni otok. Amerikanci očekuju kako će s nižim poreznim stopama kroz dvije godine uštedjeti više od 150 milijuna dolara, piše The Financial Times.
Ta praksa nije specifična samo za farmaceutsku industriju, pa je tako američka marketinška kompanija Omnicom nakon što je dogovorila spajanje vrijedno 35 milijardi dolara s Publicisom odlučila sjedište nove kompanije preseliti u Nizozemsku. Očekivana porezna ušteda je oko 80 milijuna dolara godišnje. Također Liberty Globalovo preuzimanje Virgin Medije otvorilo je Amerikancima mogućnost preseljenja sjedišta u V. Britaniju i plaćanje manjih poreza.Iako porezne uštede nisu glavni motiv za preuzimanja i spajanja s europskim kompanijama stručnjaci tvrde kako sve više američkih tvrtki nakon uspješno sklopljenih poslova seli svoja sjedišta u Europu.
"Posljednjih godina sve više američkih kompanija pribjegava poreznoj inverziji, a kako se spajanja i preuzimanja intenziviraju očekuje se da će se taj trend nastaviti", ističe Mark Kingstone, iz odvjetničke kuće Linklaters.Gubitak poreznog prihoda natjerao je na akciju i Amerikance pa su sve glasniji pozivi na poreznu reformu. Naime, prema važećim zakonima u SAD-u se plaća korporativni porez po stopi od najviše 35 posto, uz mogućnost brojnih poreznih olakšica. No, upravo sve veća porezna inverzija ukazuje na to da kompanije ne vjeruju da će taj problem biti skoro riješen u SAD-u.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu