Američka tajna služba nadzirala urede Europske unije u Washingtonu i UN-u

Autor: Tomislav Oharek , 01. srpanj 2013. u 22:00
NSA je tajno nadzirao računalnu mrežu dužnosnika Europske unije/FOTOLIA

EU je zatražio od SAD-a žurno objašnjenje izvješća koje je njemačkom Der Spiegelu dostavio zviždač Edward Snowden.

Transatlanski diplomatski spor sve se više produbljuje nakon što su europski ministri s nevjericom i ljutnjom doznali da je urede Europske unije prisluškivala američka obavještajna služba.Naime, njemački Der Spiegel se domogao dijela dokumenta američke Nacionalne sigurnosne agencije (NSA) iz 2010. godine, a do kojeg je došao zviždač Edward Snowden. Taj dokument je pokazao kako je NSA snimao i nadzirao internu računalnu mrežu dužnosnika Europske unije u Washingtonu, kao i misiju EU pri Ujedinjenim narodima.

Hladnoratovske metode
"Ovo podsjeća na metode koje je su koristili neprijatelji tijekom Hladnog rata", poručila je nakon objave teksta u Der Spiegelu njemačka ministrica pravosuđa Sabine Leutheusser-Schnarrenberger. Europska povjerenica za vanjsku i sigurnosnu politiku Catherine Ashton poručila je kako je EU zatražio žurno pojašnjenje glede ovog pitanja. Ipak je diplomatski dodala da neće dalje komentirati skandal dok ne dobije dodatna pojašnjenja.Francuski ministar vanjskih poslova Laurent Fabius je, pak, poručio kako je zatražio objašnjenje od američkih vlasti. "U slučaju da se ovi navodi pokažu istinitima, to je krajnje neprihvatljivo", dodao je Fabius. Predsjednik Europskog parlamenta Martin Schultz poručio je kako je duboko zabrinut i šokiran izvješćem objavljenim u Der Spiegelu, i upozorio kako bi ono moglo imati ozbiljne posljedice na odnose SAD-a i EU-a, ako se pokaže točnim. Kako javlja The Finacial Times, iz ureda direktora NSA nisu željeli javno komentirati ovaj skandal, već su poručili kako će "vlada primjereno odgovoriti EU kroz diplomatske kanale".Ovaj neugodan skandal mogao je poprilično zakomplicirati nastojanja o postizanju dogovora o Transatlantskom trgovinskom i investicijskom parterstvu (TTIP). Tim više jer se očekivalo kako bi najviše prijepora moglo biti zbog različitih pristupa zaštiti privatnosti podataka.

'Teroristi' i u vrhu EU
Posljednje otkriće velik je dodatan uteg zabrinutosti da SAD nadzire građane EU, a na što je također ukazao Snowden. To je pak pitanje posebno osjetljivo u Njemačkoj koja još pamti petljanje istočnonjemačke tajne službi Stasi u gotovo sve aspekte života građana, sve do 1989. godine. Zato je upravo iz Njemačke došla i najveća lavina kritika prema sigurnosnoj politici SAD-a."To se protivi svim našim vjerovanjima i ispada da Europljane u Sjedinjenim Američkim Državama percipiraju kao neprijatelje. Ako se doista nadziru uredi Europske unije u Bruxellesu i Washingtonu, teško da se to može opravdati borbom protiv terorizma", zaključila je njemačka ministrica pravosuđa Leutheusser-Schnarrenberger.

Slučaj Snowden

I dalje u Rusiji?

Predsjednik Ekvadora Rafael Correa poručio je u nedjelju kako je sudbina Edwarda Snowdena u rukama ruskih vlasti. Pretpostavlja se da se Snowden, čija je objava američkih obavještajnih izvješća pokrenula lavinu kritika prema SAD-u, još uvijek u Rusiji. On je, pak, dobio dokumente koji mu osiguravaju izbjeglički status u Ekvadoru. Correa je rekao kako ga je tijekom vikenda nazvao američki potpredsjednik Joseph Biden i zamolio da odbije Snowdenov zahtjev za azilom. Correa je rekao da će to razmotriti, tek nakon što Snowden službeno zatraži azil.

Komentirajte prvi

New Report

Close