Amazon dobio rani ‘božićni dar’: ne mora platiti 250 milijuna eura Luksemburgu

Autor: Tanja Ivančić , 14. prosinac 2023. u 22:00
Margrethe Vestager, povjerenica EK/Reuters

Europska komisija nije uspjela dokazati davanje nezakonitih državnih potpora.

Europski sud (ECJ) presudio je u korist američkog tehnološkog diva Amazona u sporu s Europskom komisijom. Amazon nije, smatra sud, primio nezakonne porezne olakšice u izosu od 250 milijuna eura od Luksemburga, barem to takvim nije dokazano na sudu i sada ih ne mora ni plaititi.

Nije bilo potpora
Ova odluka predstavlja još jedan udarac kampanji Europske komisije protiv povlaštenih poreznih dogovora u EU. I to kako obrazlaže sud, argumenti koji su korišteni u slučaju nisu počivali na pravim pravnim temeljima, te nije uspješno dokazano da je porezno rješenje iz 2003. godine za dvije Amazonove podružnice u Luksemburgu zapravo predstavljalo nezakonitu državnu potporu.

13

milijardi eura iznosi zaostali porezni dug u slučaju EK protiv Applea i Irske

“Sud pravde potvrđuje da Komisija nije utvrdila da je porezna olakšica koju je Luksemburg dao Amazonu bila državna potpora koja je bila nespojiva s unutarnjim tržištem Europske unije”, stav je Europskog suda, koji je ovom presudom zaključio slučaj. Europskoj komisiji sada mora platiti vlastite sudske troškove, kao i troškove Amazona i Luksemburga.

“Pozdravljamo presudu Suda, koja potvrđuje da je Amazon slijedio sve primjenjive zakone i da nije dobio nikakav poseban tretman. Veselimo se nastavku fokusiranja na isporuku za naše klijente diljem Europe”, izjava je glasnogovornika Amazona. Chiara Putaturo, porezna stručnjakinja Oxfama za EU, kritizirala je odluku, prenosi Reuters.

“Amazon je dobio rani božićni dar ove godine, budući da je tvrtka izbjegla platiti svoje već desetljeće stare porezne dugove Luksemburgu i može nastaviti tako”, rekla je Putaturo i nastavila: “Upravo zbog ovakvih slučajeva, EU mora krenuti sa stvarnim poreznim reformama. Može početi tako da ne gleda na drugu stranu kada su u pitanju porezne oaze unutar svojih granica, dopuštajući tvrtkama da zaobiđu svoje porezne obveze kroz prazne urede”, dodala je.

Reforma poreznog sustava

EU mora krenuti sa stvarnim poreznim reformama. Može početi tako da ne gleda na drugu stranu kada su u pitanju porezne oaze unutar njenih granica.

Slučaj protiv Amazona bio je jedan od niza procesa koje je svojedobno pokrenula glavna europska povjerenica za zaštitu tržišnog natjecanja Margrethe Vestager, koja se proljetos kandidirala za čelnu poziciju Europske investicijske banke, no izgublia je, te se vratila svom poslu u Bruxellesu. Njezini napori bili su usmjereni, protiv globalnih brendova poput Nikea, Conversa, Starbucksa, Ikeje i McDonald’sa u EU.

Opet protiv Applea
Ranije ovog mjeseca francusko komunalno poduzeće Engie pobijedilo je u borbi protiv EU koja je tražila da Luksemburgu plati 120 milijuna eura zaostalih poreza. Slučaj protiv Applea u Irskoj jedan je od najistaknutijih u posljednjem desetljeću i jedan od najvrednijih jer u pitanju je 13 milijardi eura zaostalog duga.

A kako piše Irish Independent, prije nekoliko tjedana, jedan od odvjetnika suda sugerirao je da bi EU pokrene li ponovno slučaj ‘o meritumu’ imala i stvarne šanse dobiti ga.

Prošle godine, Irska je podržala Fiat Chrysler (sada Stellantis) u slučaju vrjednom 30 milijuna eura poreza na dobit koje je EU tvrdila da duguje u Luksemburgu. A ovog ljeta, Belgija je, pak, izgubila dugo vođeni slučaj oko poreza na dobit protiv EU-a zbog davanja poreznih olakšica za 55 multinacionalnih kompanija tijekom desetljeća.

Komentirajte prvi

New Report

Close